Autor fotografie: Vitaly V. Kuzmin (CC BY-SA 4.0)|Popisek: BTR-82A
Napětí v Kazachstánu pokračuje i nadále, Rusové v rámci Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti do země vezou kromě obrněných vozidel také drony či výsadková vozidla BTR-D. Kreml chce přispět k nastolení klidu v zemi, kterou se prohnala masová vlna protestů.
Rusové vezou do Kazachstánu, zemí zmítanou v protestech, svou moderní techniku a vojáky, pomocí nichž zde chtějí nastolit klid. Rusko je podporovatelem režimu prezidenta Kasyma-Žormata Tokajeva, a tak neváhalo a do několik hodin po ,,podání" žádosti kazašskou hlavou státu souhlasilo, aby přivezlo své moderní elektronické systémy včetně obrněných vozidel a další techniky, které nakládá do letounů An-124 a Il-76.
Video: YouTube
Technika zahrnuje například nákladní automobil KAMAZ 6x6, bezpilotní průzkumné drony Orlan-10, systém RB-341V, bojová vozidla pěchoty BTR-82A či výsadková vozidla BTR-D. Rusko počítá s tím, že vysadí do Kazachstánu zhruba 5 000 svých jednotek, protože více není ,,nutné".
Rusko chce být považováno za zemi, která přispěje k nastolení pořádku v zemi a odmítá být státem, který by byl pasován do role agresora.
Zatímco Rusové do Kazachstánu vezou svou techniku a vojenský personál, v zemi pokračuje zatýkání odpůrců režimu včetně těch, kteří byli spřízněni s předchozí garniturou prezidenta Nursultana Nazarbajeva. Jak již média informovala, policie zajistila bývalého premiéra a šéfa kontrarozvědky Karima Masimova, který je podezříván z velezrady, aniž by kazašské úřady blíže rozvedly důvody. Jednalo se o blízkého spojence bývalého prezidenta Nazarbajeva.
Protivládní protesty, které Kazachstán zachvátily počátkem ledna, si již vyžádaly téměř 200 mrtvých a několik tisíc zraněných. Tokajev demonstranty označuje jako ,,teroristy", proti nimž chce postupovat s maximální tvrdostí.
Zdroj: BBC, The Drive