VIDEO: Ruští vědci našli nacistickou vojenskou základnu v Arktidě

VIDEO: Ruští vědci našli nacistickou vojenskou základnu v Arktidě
Autor fotografie: Flickr.com|Popisek: Arktida
23 / 10 / 2016, 16:30

Ruským vědcům se podařil vskutku husarský kousek. Na ostrovu Alexandřina země v Arktidě, zhruba 1000 kilometrů od Severního pólu se nacházela tajná vojenská základna, kterou zde nacisté postavili v roce 1942, tedy rok poté, co Německo napadlo Sovětský svaz.

Základna měla kódové označení ,,Schatzgräber" (hledač pokladů) a primárně sloužila jako taktická meteorologická stanice v oblasti. Zároveň její poloha nacistům pomáhala i při různých vojenských operacích.

Základna byla v roce 1944 opuštěna poté, co se osádka základny otrávila masem polárního medvěda.

O 72 let později ji však ruští vědci znovu objevili a kromě jiného našli i sadu velmi dobře zachovaných dokumentů a 500 dalších předmětů vztahující se k samotné základně. Na místě pak vědci ještě našli fragmenty munice, petrolejových kanystrů a nejrůznějších dokumentů.

Ruští vědci nyní na místě vše pečlivě dokumentují a zároveň doufají, že se jim podaří najít i další nacistické vzácné předměty.

Zdroj: independent.co.uk, youtube.com, dailymail.co.uk

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.