VIDEO: Sází 1000 cihel za hodinu. Robot připevněný na stavebním ramenu postaví dům za dva dny

VIDEO: Sází 1000 cihel za hodinu. Robot připevněný na stavebním ramenu postaví dům za dva dny
Autor fotografie: Screenshot YouTube|Popisek: robot Hadrian X
07 / 07 / 2017, 10:15

Robot, který je připevněn na stavebním ramenu několikanásobně urychlí stavbu domu.

Hadrian X je robot, jenž je schopný podle australské firmy Fastbrick Robotics, která jej zkonstruovala, vysázet až 1 000 cihel za hodinu, a to zcela ,,ve správném pořadí". V praxi to vypadá tak, že počítačem podporované projektování (computer-aided design - CAD) vytvoří tvar domu, který má být postaven a na tomto základě Hadrian X přesně vypočítá, kam která cihla patří.

To, aby byly cihly dány tam, kam patří, řídí laserově naváděný systém robota. Ten k ke spojování cihel používá místo tradičního cementu konstrukční lepidlo. Výrazně tím bez lidské síly urychlí stavbu i většího domu i díky plně automatizovanému procesu, který může v ideálním případě postavit dům již za dva dny.

Robot za 2 miliony dolarů má tu výhodu, že na rozdíl od lidských pracovníků může pracovat 24 hodin denně, aniž by se unavil. Hadrian X je výsledkem speciální technologie pokládání cihel (bricklaying technology). Ředitel australské firmy Fastbrick Robotics Mike Pivac, která tuto technologii vyvíjí, prohlásil, že jeho společnost je o krok blíž, aby přinesla plně automatizovanou konstrukci cihel pomocí 3D tisku do běžné praxe.

Celý proces společnost Fastbrick Robotics nazývá ,,3D automatizovanou robotickou technologií pokládání cihel", která může brzy znamenat revoluci ve stavbě domů, protože už nebude potřebovat lidskou sílu.

psali jsme:

Na technologickém veletrhu v Rumunsku byl představen robot vytištěný 3D tiskárnou. Může mluvit několika jazyky

 

Zdroj: dailymail.co.uk

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace