Video: Sestřelení syrského Su-24

Video: Sestřelení syrského Su-24
Autor: Luftwaffe A.S.|Popisek: Sestřelení Su-24
13 / 06 / 2015, 16:30

11. června poblíž města Nahtah v jižní Sýrii byl sestřelen Suchoj vládních leteckých sil.

Podle serveru Syrských leteckých sil bylo letadlo Su-24m2 operující ze základny T4 nebo Seen zasažen 23 mm dělem protiletecké baterie.

Někteří svědci tvrdí, že se pilot úspěšně katapultoval (Su-24 má dva členy posádky, pilota a operátora zbraňových systémů), ale na přiložených videích nic takového jako katapultáž není vidět.

Syrské letectvo disponovalo na začátku povstání 20 letadly tohoto typu a hojně je používalo v útocích na povstalecké jednotky. Jeden letoun byl sestřelen izraelskými Patrioty, když 23. září 2014 narušil vzdušný prostor nad Golanskými výšinami.

Suchoj Su-24 (kód NATO "Fencer") je nadzvukový, dvoumístný, dvoumotorový hornoplošník s měnitelnou geometrií křídel určený pro boj za každého počasí, vyvinutý v SSSR.

Jeho vývoj spadá do počátku 60. let, kdy byl požadován úderný stroj, který by byl schopen přízemním letem provádět překvapivé údery. V 70. a 80. letech šlo o pokročilý sovětský letoun, podobný charakteristikami letounu F-111. První prototyp vzlétl 2. července 1967. Sériová výroba započala 1971, první série se k vojenským jednotkám formálně dostala roku 1975.

Zdroj: The Avionist, Wikipedie

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace