VIDEO: Seznamte se s českými zařízeními pro uprchlíky.

VIDEO: Seznamte se s českými zařízeními pro uprchlíky.
Popisek: Ilustrační foto
08 / 10 / 2015, 05:45

AKTUALIZOVÁNO / Posuďte sami tvrzení ředitele Organizace pro pomoc uprchlíkům (OPU) Martina Rozumka, který "označil podmínky v českých takzvaných detenčních zařízeních pro uprchlíky za nelidské a ponižující."

Ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům (OPU) Martin Rozumek označil podmínky v českých takzvaných detenčních zařízeních pro uprchlíky za nelidské a ponižující.  Česká policie podle Rozumka intenzivně vyhledává syrské, irácké či pákistánské uprchlíky, kteří si zvolili Českou republiku jako tranzitní zemi. Tyto lidi pak umisťuje do detenčních zařízení, a to včetně dětí, nezletilých bez doprovodu a celých rodin. Informaci zveřejnil 7. října server ceskenoviny.cz

Dobrovolníci OPU údajně v českých detenčních zařízeních viděli bosé a nedostatečně oblečené děti, a podle jejich přesvědčení navíc hladové. "Hygienické podmínky jsou velmi špatné. Zhruba 70 mužů spí na karimatkách v tělocvičně. Na několik málo toalet mohou jen v doprovodu dozorců. Prý byly i případy salmonelózy. Tyto podmínky podle mého názoru odporují článku 3 Evropské úmluvy o lidských právech, tedy zákazu týrání, ponižujícího a nelidského zacházení," řekl.

 

6.10.2015 / Ministerstvo vnitra zveřejnilo 24. září na svých stránkách videa ze čtyř zařízení pro zajištění cizinců. 

Bývalá ústavní soudkyně a dnes senátorka Eliška Wagnerová varovala 27. září v Otázkách Václava Moravce, že si Česká republika v souvislosti s umísťováním uprchlíků do detenčních zařízení vážně koleduje o žalobu u mezinárodního soudu pro lidská práva. „Já jsem se seznámila s různými dokumenty, které mapují podmínky v těchto různých zařízeních, nejvíce o Bělé - Jezové. A to musím říct, mě tedy vyděsilo. Myslím, že si tady Česká republika koleduje o žalobu u Evropského soudu pro lidská práva, kde prohrály už i jiné státy jako Francie, Belgie kvůli takzvanému krutému, nelidskému zacházení, které je spatřováno mimo jiné zejména ve vztahu k dětem, které vůbec nemají v detenci být,“ konstatovala senátorka (Zdroj: ceskatelevize.cz)

Konsorcium osmnácti nevládních organizací, které pracují s migranty, zveřejnilo svůj "migrační manifest". V třicetistránkovém dokumentu shrnulo zásady, jimiž by se podle něj Česko mělo v přístupu k uprchlíkům i jiným cizincům řídit. Konsorcium za nepřijatelné považuje třeba zajišťování zadržených v "polovězeňských" zařízeních, kde musejí pobývat i děti. Podle konsorcia čeští politici vnímají běžence jen jako bezpečnostní problém a situaci řeší hlavně ministerstvo vnitra, ostatní resorty jsou stranou. V diskusi zástupcům organizací chybí hlas ministerstva práce či demografů.

Záběry z prostředí Zařízení pro zajištění cizinců Zastávka u Brna


Záběry z prostředí Zařízení pro zajištění cizinců Bělá - Jezová

Záběry z prostředí Zařízení pro zajištění cizinců Vyšní Lhoty

Záběry z prostředí Zařízení pro zajištění cizinců Břeclav-Poštorná


Zdroj, autor: Ministerstvo vnitra ČR

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.