Video: Sovětská ponorka třídy Tango pohledem dronu

Video: Sovětská ponorka třídy Tango pohledem dronu
Autor fotografie: YouTube|Popisek: Pohled na útočnou ponorku z dronu
08 / 05 / 2016, 09:15

Projekt 641B (NATO označení Tango) je třída oceánských ponorek, postavených v SSSR v době studené války, primárně na boj s nepřátelskými ponorkami jako posila flotily, než bude dostatečné množství strojů třídy Viktor. Pro sovětské námořnictvo bylo postaveno 18 ponorek této třídy.

Ponorka je jedním z více než 2 000 exponátů v technickém muzeu firmy AvtoVAZ, kde je vystavena společně s legendami jako Mig-31, Mig-29 a dalšími vojenskými produkty SSSR/Ruska.

Boj proti nepřátelským, tedy americkým ponorkám se stal důležitým úkolem sovětského námořnictva, kdy hlavní zátěž měla být na jaderných útočných ponorkách třídy Victor, ale jejich výstavba probíhala pomalu, a proto vznikla třída Tango, která měla vyplnit stavy do doby, než budou Victory dodány v dostatečném počtu. Ponorky třídy Tango vznikaly v loděnicích v Gorkém, kde jich postavil celkem 18 v letech 1972–1982.

Tango je v podstatě vylepšená verze třídy Foxtrot s výtlakem větším o 50%, trupem lépe tvarovaným pro plavbu pod hladinou, zvětšenou kapacitu akumulátorů a modernější elektronikou. Velký důraz u nich byl kladen rovněž na snížení hlučnosti při plavbě pod hladinou. Ponořit se mohly až do hloubky 300 metrů. Výzbroj tvořilo šest 533mm torpédometů se zásobou 24 dlouhých zbraní či odpovídající náklad min. Mimo torpéd mohly vypouštět například protiponorkové a protilodní střely RPK-2 Viyuga (v kódu NATO SS-N-15 Starfish). Pohonný systém tvořily tři dieselové motory a tři elektromotory. Lodní šrouby byly dva. Dosahovala přitom nejvyšší rychlosti 13 uzlů na hladině a 16 uzlů pod hladinou.

Zdroj: Wikipedie

Tagy článku