Video: Sovětská ponorka třídy Tango pohledem dronu

Video: Sovětská ponorka třídy Tango pohledem dronu
Autor fotografie: YouTube|Popisek: Pohled na útočnou ponorku z dronu
08 / 05 / 2016, 09:15

Projekt 641B (NATO označení Tango) je třída oceánských ponorek, postavených v SSSR v době studené války, primárně na boj s nepřátelskými ponorkami jako posila flotily, než bude dostatečné množství strojů třídy Viktor. Pro sovětské námořnictvo bylo postaveno 18 ponorek této třídy.

Ponorka je jedním z více než 2 000 exponátů v technickém muzeu firmy AvtoVAZ, kde je vystavena společně s legendami jako Mig-31, Mig-29 a dalšími vojenskými produkty SSSR/Ruska.

Boj proti nepřátelským, tedy americkým ponorkám se stal důležitým úkolem sovětského námořnictva, kdy hlavní zátěž měla být na jaderných útočných ponorkách třídy Victor, ale jejich výstavba probíhala pomalu, a proto vznikla třída Tango, která měla vyplnit stavy do doby, než budou Victory dodány v dostatečném počtu. Ponorky třídy Tango vznikaly v loděnicích v Gorkém, kde jich postavil celkem 18 v letech 1972–1982.

Tango je v podstatě vylepšená verze třídy Foxtrot s výtlakem větším o 50%, trupem lépe tvarovaným pro plavbu pod hladinou, zvětšenou kapacitu akumulátorů a modernější elektronikou. Velký důraz u nich byl kladen rovněž na snížení hlučnosti při plavbě pod hladinou. Ponořit se mohly až do hloubky 300 metrů. Výzbroj tvořilo šest 533mm torpédometů se zásobou 24 dlouhých zbraní či odpovídající náklad min. Mimo torpéd mohly vypouštět například protiponorkové a protilodní střely RPK-2 Viyuga (v kódu NATO SS-N-15 Starfish). Pohonný systém tvořily tři dieselové motory a tři elektromotory. Lodní šrouby byly dva. Dosahovala přitom nejvyšší rychlosti 13 uzlů na hladině a 16 uzlů pod hladinou.

Zdroj: Wikipedie

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace