VIDEO: Státy bývalého SSSR se opět perou. Tádžikistán a Kyrgyzstán po sobě střílí u hranic

VIDEO: Státy bývalého SSSR se opět perou. Tádžikistán a Kyrgyzstán po sobě střílí u hranic
Autor fotografie: Brokev03, CC BY-SA 3.0|Popisek: Ilustrační obrázek
29 / 04 / 2021, 18:00

Střety na kyrgyzsko-tádžickém pomezí jsou sice časté, nicméně server Eurasianet informoval o tom, že kyrgyzské a tádžické jednotky po sobě nyní střílí u hranic, a to s novou intenzitou.

Mezi Tádžikistánem a Kyrgyzstánem propukly 28. dubna s novou intenzitou na hranicích ozbrojené střety. Tentokrát se stalo jablkem sváru zařízení na dodávku vody blízko vesnice Kök-Taš. Podle Kyrgysztánu nasadil Tádžikistán i těžkou techniku, tanky, dále minomety a kulomety, informoval server Eurasianet.

Výsledkem potyček je zatím jeden mrtvý Kyrgyz. Náměstkyně kyrgyzského ministra zdravotnictví Aliza Soltonbekova dnes prohlásila, že kromě jednoho mrtvého bylo zraněno při přestřelkách 31 Kyrgyzů.

Kyrgyzská policie oblasti Batken obvinila tádžické obyvatele z další eskalace situace, když měli začít bezdůvodně střílet na vojenskou jednotku ve vesnici Kök-Taš. Podle policie se v této oblasti věci vymkly z kontroly a střelba je intenzivnější než obvykle.

Dříve informovaly naopak tádžické úřady, že u hranic bylo zraněno sedm tádžických občanů poté, co na sebe obě znesvářené strany začaly házet kameny. Kyrgyzstán vyhlásil ve zmíněné oblasti Batken mimořádný stav a obyvatelé třech okresů byly evakuovány.

Střety na kyrgyzsko-tádžickém pomezí nejsou ničím výjimečným, propukají mezi obyvateli obou stran s železnou pravidelností a ,,hlavní roli" většinou hraje vrhání kamenů, nicméně v tomto případě se jedná o vážnější situaci a nasazeny jsou do akce vládní jednotky.

 

Zdroj: Eurasianet

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.