VIDEO: Takticko-preventivní cvičení ŠKOLA 2019. Jak zlikvidovat aktivního střelce?

VIDEO: Takticko-preventivní cvičení ŠKOLA 2019.  Jak zlikvidovat aktivního střelce?
18 / 04 / 2019, 14:00

Strážníci Městské policie Dvůr Králové nad Labem (MPDK) absolvovali od 9. do 11. dubna speciální takticko-preventivní cvičení s názvem ŠKOLA 2019. Pod vedením profesionálního mezinárodního instruktora, Pavla Černého, nacvičovali v rámci profesní přípravy v prostorách ZŠ 5. května postupy a pravidla chování při krizové situaci spojené s ochranou života, evakuací osob a poskytnutím neodkladné první pomoci. Součástí cvičení byl také simulovaný útok nebezpečného člověka, který vnikl do školy a střelnou zbraní ohrožuje děti a učitele.

                                   

„Jednalo se samozřejmě o extrémní situaci. Zaměřili jsme se na to, jak se mají chovat strážníci, kteří by ve většině případů díky prezentovaným systémům nouzového tlačítka na místo události dorazili jako první, a jak se mají chránit žáci a pedagogové, aby zvýšili své šance na přežití do příjezdu dalších ozbrojených složek. Se strážníky jsme nacvičovali samotný zákrok, včetně evakuace osob z budovy, a poskytnutí první pomoci zraněným. Se žáky a učiteli jsme zase trénovali nejen jak se účinně zabarikádovat ve třídě, ale i následnou evakuaci z již zabezpečené budovy apod.,“ uvedl instruktor Pavel Černý a pokračoval: „Je třeba si uvědomit, že za ochranu škol zodpovídá jejich zřizovatel, tedy město, a v základních školách tudíž ve většině případů mohou a dokonce musí zajišťovat neodkladný zákrok právě městští strážníci,“ uvedl Pavel Černý.

Simulovanému zákroku podle předem stanoveného scénáře přihlíželi také Jan Jarolím, starosta Dvora Králové nad Labem, dále senátor Jan Sobotka, který je předsedou Bezpečnostního výboru Zastupitelstva Královéhradeckého kraje, Jiří Popov, vedoucí obvodního oddělení Policie ČR ve Dvoře Králové nad Labem, či policisté z krajského policejního ředitelství a také metodici prevence.

„Cením si toho, že Dvůr Králové nad Labem má takové vedení města, kterému záleží na bezpečnosti občanů, a v této problematice činí konkrétní kroky. Bohužel útoky ve školách nejsou fikcí, vzpomeňme si třeba na případ z Havlíčkova Brodu. Nelze tedy zavírat oči a spoléhat se na to, že ´u nás´ se to nikdy nestane. Kdo je připraven, není překvapen,“ upozornil během závěrečného zhodnocení instruktor Pavel Černý a dodal: „Děkuji řediteli školy za šanci tuto akci v budově ZŠ 5. května zorganizovat. Vždy je to náročné, když jsou do cvičení zapojeny i děti, protože je třeba vše realizovat především s ohledem na jejich bezpečnost. A nejinak tomu bylo i zde. I proto první, zde v této modelové situaci zakročující hlídka strážníků měla zbraně jen airsoftové, druhá hlídka pak stejně jako figurant-útočník pouze zbraně gumové.“

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.