VIDEO: Třicet tisíc Kurdů demonstrovalo ve Frankfurtu proti Erdoganovi. Nacistické praktiky, zuří turecký prezident

VIDEO: Třicet tisíc Kurdů demonstrovalo ve Frankfurtu proti Erdoganovi. Nacistické praktiky, zuří turecký prezident
Autor fotografie: flickr.com (CC BY 2.0) |Popisek: Kurdská demonstrace
20 / 03 / 2017, 12:30

O víkendu se konala v německém Frankfurtu nad Mohanem demonstrace zhruba třiceti tisíc Kurdů.

Kurdové chtěli na masovém shromáždění vyjádřit svůj odpor proti tureckému prezidentovi Recepovi Erdoganovi a plánovaným změnám, jež mají autoritářskému vůdci ještě více zvýšit jeho pravomoci.

Mnoho lidí si na demonstraci přineslo symboly zakázané Strany kurdských pracujících (PKK). Erdoganův mluvčí Ibrahim Kalin v reakci na konání demonstrace prohlásil, že je nepřijatelné vidět veřejně symboly PKK a současně zabraňovat tureckým ministrům, aby se setkávali se svými občany. PKK považuje Turecko, ale i USA či EU za teroristickou organizaci.

Erdogana předem ohlášená demonstrace podráždila natolik, že německé kancléřce Angele Merkelové vzkázal přes státní televizi, že ,,se dopouští nacistických praktik". Německého ministra zahraničí Sigmara Gabriela Erdoganova slova šokovala, a proto kontaktoval svého tureckého kolegu Mevlüta Çavuşoglu, jemuž dal jasně najevo, že „pobuřující“ prezidentova slova už překročila ,,všechny meze“.

„Jsme tolerantní, ale nejsme hlupáci,“ řekl Gabriel německému deníku Passauer Neue Presse. Kritická slova na tureckou adresu však zřejmě neodradí Ankaru, aby se její politikové pokoušeli znovu agitovat na protureckých shromážděních ve velkých německých městech.

Německo-turecká roztržka tak znovu eskaluje. Minulý týden otiskl turecký deník Günes nacistickou karikaturu Angely Merekelové, z níž udělal ,,paní Hitlerovou". Na začátku března pak Erdogan přirovnal Německo k nacistům, což nyní udělal znovu.

psali jsme:

Erdogan vzkazuje Německu: Nelišíte se od nacistů!

 

Zdroj: bbc.com, youtube.com

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.