VIDEO: Trumpovi stoupenci vtrhli do Kapitolu. Na místě jsou čtyři mrtví. Demokraté chtějí odvolat prezidenta

VIDEO: Trumpovi stoupenci vtrhli do Kapitolu. Na místě jsou čtyři mrtví. Demokraté chtějí odvolat prezidenta
Autor fotografie: flickr.com (CC BY-SA 2.0)
07 / 01 / 2021, 07:15

Čtyři oběti si vyžádal vpád Trumpových stoupenců do washingtonského Kapitolu. Demokraté chtějí, aby prezidenta nahradil dosavadní viceprezident Mike Pence, jinak si chtějí vynutit proces odvolání Trumpa.

V okamžiku, kdy obě komory Kongresu jednaly o potvrzení hlasů volitelů z jednotlivých států, aby potvrdily vítězství Joea Bidena, vtrhli Trumpovi stoupenci do budovy Kapitolu, když překonali policejní zátarasy. Rozzuřený dav tak chtěl zvrátit násilným způsobem výsledky voleb, které dopadly pro Trumpa nepříznivě.

Při potyčkách s bezpečnostními složkami zemřeli čtyři lidé, mezi nimi jedna žena, příznivkyně současného prezidenta Trumpa, která měla utrpět vážné zranění hrudníku. Policie na místě zatkla celkem 52 lidí, dalších 50 bylo zajištěno kvůli porušení zákazu vycházení.

                                

                                                                       Video: YouTube

Představitelé Demokratů v návaznosti na incident chtějí, aby Trumpa nahradil viceprezident Mike Pence na základě 25. dodatku Ústavy. Pokud tak Pence neučiní, měl by podle Demokratů být spuštěn proces impeachmentu, tedy odvolání prezidenta, kterému však končí mandát už 20. ledna.

/AKTUALIZOVÁNO/ - I přes násilnosti, které provázely jednání obou komor Kongresu, a jejichž výsledkem byly čtyři mrtví, byl potvrzen výsledek podzimních voleb, takže inauguraci nového 46. prezidenta USA Joea Bidena tak nestojí už nic v cestě. Donald Trump již veřejně přislíbil, že spořádaně předá novému prezidentovi moc, který se jí ujme 20. ledna. Přesto si dosluhující americká hlava státu neodpustila poznámku ve svém prohlášení, že ,,zásadně nesouhlasí s výsledky voleb".

 

Zdroj: CNN

Tagy článku