VIDEO: Uber se chystá s NASA ,,ovládnout" vzduch. Plánuje zřídit v Los Angeles síť letecké taxislužby

VIDEO: Uber se chystá s NASA ,,ovládnout&quote; vzduch. Plánuje zřídit v Los Angeles síť letecké taxislužby
Autor fotografie: Screenshot YouTube|Popisek: letecké taxi Uber
13 / 11 / 2017, 09:00

Uber se chystá expandovat i ve vzduchu. Spolu s experty s NASA plánuje zřídit v Los Angeles síť letecké taxislužby.

Americká nadnárodní společnost Uber spojila síly s NASA na zřízení sítě letecké taxislužby, která by byla tvořená rychlými elektrickými stroji se schopností VTOL. Los Angeles má tak být po Dubaji dalším městem, kde může významnou roli v dopravě sehrát sít letecké autonomní taxislužbě složené z elektrických dronů. Ty by měly létat rychlostí více než 300 km/h a pojaly by až čtyři lidi najednou.

Podle zástupců Uberu by taková služba výrazně uspořila čas, přičemž by stála stejně jako přeprava autem. Americký dopravce chce spustit letecké taxi v roce 2020, pokud vše půjde podle plánu. Ideální představou by pak bylo, kdyby obyvatelé Los Angeles masivně využívali tento druh přepravy v roce 2028, kdy bude město hostit olympijské hry.

psali jsme: Další technologická novinka z Dubaje: Policejní hoverbike už neřeší dopravní zácpy

UberAIR, jak se služba ,,pracovně" nazývá by tvořilo několik malých, elektricky poháněných dronů, které by sloužily jako rychlé letecké taxi. Po Los Angeles by byla rozmístěná síť záchytných leteckých plošin, z nichž by stroje startovaly přímo k zákazníkovi. Uber uvedl, že stroje by na rozdíl od klasického vrtulníku byly tišší, bezpečnější , dostupnější a více ohleduplné k prostředí.

Pro zákazníka by pak objednání služby bylo velmi jednoduché, protože by se dělo prostřednictvím aplikace Uber. Uber spolupracuje na tomto projektu s NASA, která mu pomáhá vytvořit celkový systém managementu dopravy pro leteckou taxislužbu a rovněž připraví pro Uber technologii pro plánování provozu.

psali jsme: Dubaj testuje prvú ''dron taxislužbu''

Jeff Holden ze společnosti Uberu k ambicióznímu projektu prohlásil, že UberAIR by prováděl tisíce letů každý den přes celé Los Angeles. Podle Holdena by zejména významná úspora času měla také pozitivní dopad na ekonomiku města.

 

Zdroj: dailymail.co.uk

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.