VIDEO: Umí střílet z odstřelovačské pušky či kulometu. Představuje se smrtící dron TIKAD

VIDEO: Umí střílet z odstřelovačské pušky či kulometu. Představuje se smrtící dron TIKAD
Autor fotografie: Screenshot YouTube|Popisek: dron TIKAD
23 / 08 / 2017, 16:30

Nový dron - zabiják TIKAD může používat smrtící zbraně.

Novou multikoptéru TIKAD zařadili do své výzbroje Izraelci, kteří chtějí dron používat hlavně na protiteroristické operace. TIKAD je nejnovějším produktem americké firmy Duke Robotics a může se pyšnit výhodami, které z něho na bojovém poli činí smrtícího nepřítele.

psali jsme: VIDEO: Čína představila atypický dron poháněný solární energií. Dokáže zůstat ve vzduchu měsíce i roky

Padesátikilová muktikoptéra může nést odstřelovačskou pušku, kulomet nebo také granátomet. Zbraně umí samozřejmě i používat s větší efektivitou než u bezpilotních multikoptér Reaper či Predator, které byly vyzbrojeny laserem naváděnými raketami Hellfire. Proto také může TIKAD zneškodnit daný cíl bez zbytečných ztrát na civilistech.

Předností TIKADu je především jeho přesnost střelby, které pomáhá robotický stabilizátor, který neguje účinky zpětného rázu, a také rychlost střelby. TIKAD umí ,,zacházet" i s granátometem ráže 40 mm a shazovat bomby na nepřítele.

psali jsme: Nový bojový dron s kolmým startem pro americkou námořní pěchotu

Vzhledem k tomu, že USA není jedinou zemí, která experimentuje s antiteroristickými drony, existují obavy, že se tyto stroje mohou dostat do ,,nepovolaných" rukou, především pak teroristů z IS.  

,,Nebude to dlouho trvat, než budou mít všichni své kopie,“ říká profesor Noel Sharkey, předseda mezinárodní komise pro kontrolu robotických zbraní. Sharkey prohlásil, že některé z těchto kopií dronů budou méně stabilní a přesné, což bylo vidět například u dronů, které použil IS k bombardování. Nicméně podle vojenských expertů je sestrojení dronu, jako je TIKAD poměrně složitým procesem vyžadující navíc odborné znalosti.

 

Zdroj: popularmechanics.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.