Video: Unikátní pohled na největší letoun světa An-225 Mrija

Video: Unikátní pohled na největší letoun světa An-225 Mrija
Popisek: Ilustrační obrázek An-225 Mrija
16 / 07 / 2018, 11:00

Mrija je nejdelším a zároveň nejtěžším funkčním letounem, jaký kdy byl zkonstruován. Mrija je poháněna šesti dvouproudovými motory a má také největší rozpětí křídel ze všech letounů v aktivní službě. Vzletová hmotnost činí až 640 tun!

Obrovský letoun navržený na konci studené války byl určen pro převoz sovětského raketoplánu "Buran" a částí raket "Eněrgia". V současné době je jediný existující postavený stroj (UR-82060) používán jako mezinárodní nákladní dopravce.

psali jsme: Čína a Ukrajina obnoví výrobu největšího letounu světa An-225 Mrija

Mrija není největším letounem, který kdy byl vybudován: tento titul patří k hydroplánu Hughes H-4 Spruce Goose, který ale absolvoval jediný let (i když to byl spíše jen skok).

Mrija byla vyvinuta jako náhrada letadla Mjasiščev VM-T. Byl vyroben pouhý 1 kus, který vzlétl v roce 1988. Kvůli ukončení programu sovětských raketoplánů byla Mrija v roce 1994 odstavena a čekala dlouhých sedm let, než se v roce 2001 dostala opět do vzduchu.

psali jsme: Video: Největší letadla světa. Antonov vs Airbus vs Boeing

An-225 nyní provádí řadu letů s dodávkami kotlů pro tepelnou elektrárnu v Bolívii. Během každém letu Mrija přepravuje náklad o hmotnosti až 160 tun. 

Nepřehlédněte na Security magazínu:  Defence - tanky, lodě,  letadla, obrněné vozy. Jaké jsou nejnovější trendy ve zbrojním a obranném průmyslu? S námi víte ví

 

Zdroj: The Aviationist, YouTube

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace