Video: USS Freedom a USS Independence

Video: USS Freedom a USS Independence
Autor fotografie: US Navy|Popisek: USS Independence ukazuje manévrovací schopnosti
06 / 07 / 2015, 10:15

Obě lodi jsou projekty konkurenčních týmů na téma lodi pro boj v pobřežních vodách, tedy takzvané třídy LCS. Rychlost těchto strojů přesahuje 80 kilometrů za hodinu.

USS Freedom (LCS-1) je první ze dvou výrazně odlišných lodí určených pro boj v pobřežních vodách vyrobená společností Lockheed Martin. Druhým typem je  USS Independence (LCS-2), což je trimaran postavený týmem General Dynamics. USS Freedom je navržena pro rychlost a obratnost při plnění misí jako je boj proti minám, ponorkám, menším lodím a humanitární mise.

Loď nese jeden vrtulník MH-60R/S Seahawk a drony MQ-8.

USS Freedom

Loď má jednoduchý trup s plochou hliníkovou superstrukturou a je obtížně zjistitelná pro radarové systémy. USS Freedom má 115 m na délku a výtlak 3 500 tun. Rychlost je až 47 uzlů, tedy 87 kilometrů za hodinu.

Výzbroj tvoří:

1 x dělo BAE Systems Mk 110 57 mm se 400 náboji ve věži
4 x kulomet .50-cal 
2 x  dělo Mk44 Bushmaster II 30 mm
21 x RIM-116 Rolling Airframe rakety země-vzduch

USS Independence (LCS-2) byla zařazena do služby na konci roku 2009. Je to vysokorychlostní korveta, určená pro provoz v pobřežní zóně, kde je schopná plnit různé mise jako lov ponorek a boj proti malým člunům. Loď je trimaran s širší letovou palubou, než mají mnohem větší torpédoborce (šířka lodi je 31,6 metru). USS Independence nese dva vrtulníky MH-60R/S Seahawk a drony MQ-8.

USS Independence a USS Coronado

Trimaran rovněž vykazuje nízký hydrodynamický odpor, což umožňuje efektivní provoz pomocí dvou dieselových vodních trysek až do rychlosti 18 uzlů (33 km/h), a vysokorychlostní provoz pomocí vodních trysek poháněných dvěma plynovými turbínami dlohodobou rychlostí 44 uzlů (81 km/h) a na krátkou dobu i rychleji.

Loď se "proslavila" problémem s galvanickou korozí, ke které docházelo v místě styku hliníkového trupu a ocelového pohonného ústrojí, náklady na opravy dosáhly výše téměř 6 miliónu dolarů. 

Výzbroj tvoří:

rakety AGM-114L/N Hellfire 
1× dělo BAE Systems Mk 110 57 mm
4× kulomet .50-cal 
1× Raytheon SeaRAM CIWS - obranný systém proti anti-lodním střelám 

Zdroj: Wikipedie, US Navy, Austal

 

 

Tagy článku