Video: V Afgánistánu společně bojují a umírají Kanaďané, Australané, Britové, ale i Češi

Video: V Afgánistánu společně bojují a umírají Kanaďané, Australané, Britové, ale i Češi
Autor fotografie: major Jan Šulc, tiskový a informační důstojník 9. jednotky Provinčního rekonstrukčního týmu Lógar|Popisek: Každá patrola v Afghánistánu vyžaduje důkladný nácvik
10 / 07 / 2016, 11:15

Ve válce v Afgánistánu zemřelo od roku 2002 už 159 kanadských vojáků, Britové ztratily od roku 2001 454 příslušníků a zahynulo již také 41 Australanů. Česká republika v ní ztratila už 11 svých vojáků.

V Afgánistánu padli i čeští vojáci

Před dvěma lety 8. července přijel na kole k základně Bagrám v Afghánistánu sebevražedný atentátník z islamistického hnutí Taliban. Výbušniny, které měl připevněné na těle, odpálil ve chvíli, kdy vojáci rozdávali tamním dětem psací potřeby. Z řad české armády se oběťmi útoku stali četař Ivo Klusák, desátníci Jan Šenkýř a Libor Ligač a rotmistr David Beneš. Později svým zraněním z útoku podlehl i rotmistr Jaroslav Lieskovan. K tragédii došlo při patrole v okolí základny Bagrám v afghánské provincii Parván, když explodovalo improvizované výbušné zařízení. Při výbuchu zahynulo i 11 afghánských školáků a dva afghánští policisté. Zdroj: lidovky.cz

Seznam padlých vojáků v zahraničních misích

Zdroj: funker530.com

Datum Mise Jméno Poznámka
4. květen 2007 ISAF nadrotmistr Nikolaj Martynov (*27. 10. 1979), pov. napodpraporčíka in memoriam Příslušník 4. brigády rychlého nasazení v Chrudimi. Zemřel pod lavinou bahna a kamení, když v horách na hlídce vyprošťovali za deště zapadlé vojenské vozidlo. Další dva vojáci byli těžce zraněni.
17. března 2008 ISAF praporčík Milan Štěrba (*1972), pov. na poručíka in memoriam Příslušník speciální jednotky vojenské policie zahynul na jihu Afghánistánu při útoku sebevraha. Dva čeští vojáci byli zraněni, jeden z nich (Jiří Schams) těžce. Zahynuli i dva Dánové.
30. dubna 2008 ISAF rotný Radim Vaculík (*8. 4. 1979), pov. na praporčíka in memoriam Jako příslušník 102. průzkumného praporu v Prostějově[1] řídil vozidlo Humvee, které najelo na výbušné zařízení, při cestě na základnu Shank v afghánské provinciiLógar. Ve vozidle byli další čtyři vojáci. Nadporučík Robert Chudý byl vážné zraněn, další tři vojáci jen lehce. J. Vaculíkovi udělila ministryně obrany posmrtně Záslužný kříž I. stupně.[1]
31. květen 2011 OMLT ISAF rotmistr Robert Vyroubal (*24.1.[2] 1980), pov. naporučíka in memoriam Zahynul v provincii Vardak, když obrněné vozidlo Iveco, ve kterém jel, najelo u vesnice Salar na výbušné zařízení. Další dva čeští vojáci byli zraněni. Při nehodě zemřel i afghánský tlumočník.

Na jeho památku přejmenovali čeští vojáci v únoru 2013 afgánskou vojenskou základnu Solthan Kheyl na Vyroubal Czech Camp.[2]

9. říjen 2011 OMLT ISAF rotmistr Adrian Werner (*1979) Při útoku na stanoviště COP Salar v provincii Vardak byl těžce raněn a později převezen zpět do České republiky. Po třech měsících v olomoucké vojenské nemocnici svému zranění podlehl.
8. červenec 2014 OMLT ISAF rotmistr David Beneš (*1986), pov. na štábního praporčíka in memoriam
četař Ivo Klusák (*15. 9. 1980), pov. na štábního praporčíka in memoriam
desátník Libor Ligač (*15. 10. 1981), pov. na štábního praporčíka in memoriam
desátník Jan Šenkýř (*8. 11. 1975)[3], pov. na štábního praporčíka in memoriam
Sebevražedný bombový útok v Qalandar Khil

Vojáci byli příslušníci strážní roty na základně Bagrám. Při patrole u základny ve vesnici Qalandar Khil v provincii Parván se stali obětí improvizovaného výbušného zařízení, který odpálil sebevražebný atentátník. Podle mluvčího Tálibánu Zabiulláha Mudžáhida útok provedl muž jménem Abdulláh Gaznáví[4]. Útok se odehrál před místní zdravotnickou klinikou. Při výbuchu zemřeli také dva afgánští policisté a deset civilistů. Dále byl vážně raněn rotmistr Jaroslav Lieskovan[5].

14. červenec 2014 OMLT ISAF rotmistr Jaroslav Lieskovan (*14. 1. 1975), pov. naštábního praporčíka in memoriam[6] Byl vážně raněn 8.července při sebevražebnén atentátu, při kterém zemřeli čtyři čeští vojáci. Ve vojenské polní nemocnici na základně Bagrám se podrobil čtyřem náročným operacím[7]. Vojenským speciálem (Airbus A-319) byl 13. července večer přepraven do Prahy do Ústřední vojenské nemocnice, kde druhý den dopoledne zemřel[7]. Od ministra obrany byl vyznamenán Křížem obrany státu in memoriam[6].
7. leden 2015 ISAF nadpraporčík Jiří Schams (*22. 9. 1972)

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace