VIDEO: V chilské poušti se staví největší optický dalekohled na světě. Bude zkoumat planety mimo naši sluneční soustavu

VIDEO: V chilské poušti se staví největší optický dalekohled na světě. Bude zkoumat planety mimo naši sluneční soustavu
Autor fotografie: flickr.com (CC BY 2.0) |Popisek: dalekohled
31 / 05 / 2017, 12:00

V chilské poušti Atacama se staví ,,superdalekohled". Zprovozněn má být v roce 2024.

Na 3 000 vysoké hoře Armazones v pouštní oblasti Atacama v Chile má být zkonstruován obří dalekohled, který má pomoci astronomům najít cizí život ve vesmíru, nové exoplanety, vzdálené galaxie, černé díry, ale i menší tělesa. Teleskop také bude mít schopnost určit blíže jejich charakteristiku a atmosféru.

Právě hora Armazones je jedním z nejsušších míst na Zemi, což poskytuje astronomům ideální pozorovací podmínky.

Až bude podle plánů v roce 2024 hotov, bude největším optickým dalekohledem na světě. Pro srovnání: pokud bude obří dalekohled skutečně zprovozněn, bude zhruba pětkrát větší než největší dalekohledy užívané ve světě.

Projekt nese název Evropského Extrémně velký teleskop (E-ELT) a má stát v přepočtu 30 miliard korun a podílí se na něm i Česká republika.

Zdroj: dailymail.co.uk

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.