VIDEO: V Estonsku testují samořiditelné autobusy. K dokonalosti jim stále něco chybí

VIDEO: V Estonsku testují samořiditelné autobusy. K dokonalosti jim stále něco chybí
Autor fotografie: Screenshot YouTube|Popisek: samořiditelný autobus
14 / 08 / 2017, 14:00

V Estonsku testují dva samořiditelné autobusy pro hromadnou dopravu.

Dva vozy samořiditelných autobusů Easymile brázdí od 29. července silnice estonského Tallinnu v testovacím provozu. V případě úspěšných testů budou autobusy zařazeny do systému hromadné dopravy v Estonsku. Estonsko se zařadilo po bok dalších zemích (Finsko, Německo, Velká Británie), které ,,experimentují" s autobusy bez řidiče. Testování samořiditelných vozů bylo v Estonsku schváleno v březnu tohoto roku.

psali jsme: Indie zakáže auta bez řidiče. Prý berou lidem práci

Samořiditelné autobusy Easymile jsou poháněny elektřinou a mohou dosáhnout maximální rychlosti mezi 50 - 60 kilometry v hodině, v testovací fázi však kolem 20 kilometrů za hodinu kvůli zvýšené bezpečnosti. Jsou schopné pojmout osm cestujících, pro které je jízda zdarma. Samořiditelný autobus stojí kolem 3 milionů korun, přičemž dvě třetiny částky byly hrazeny soukromým sektorem.

Testovací provoz dvou samořiditelných autobusů se zatím neobešel zcela bez problémů. Podle svědků měly několikrát přejet křižovatku na červenou či ,,ignorovat" zelenou, na kterou právě přecházeli chodci. Autobusy rovněž měly poměrně vysoké číslo ,,vyváznutí" z nebezpečných dopravních situací. 

Podle svědků pak autobusy ,,odmítly" pustit i policejní auto, jež mělo puštěná výstražná světla. Autobusy se nicméně zatím nezapletly do těžkých nehod. Proto je v autobusech přítomen i vyškolený pracovník, který v případě hrozícího nebezpečí zasáhne.

psali jsme: V Británii už potkáte na silnicích auta bez řidičů

Testovací fáze dvou autobusů bez řidiče má skončit koncem srpna. Tallinn se může prvním městem, jehož samořiditelné autobusy se mohou dostat do kontaktu s ,,ostrým" provozem.

 

Zdroj: dailymail.co.uk

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace