VIDEO: V Lotyšsku si dali dostaveníčko esesáci. Úřady jen přihlížely

VIDEO: V Lotyšsku si dali dostaveníčko esesáci. Úřady jen přihlížely
Autor: flickr.com (CC BY 2.0) |Popisek: nacistický pochod
17 / 03 / 2017, 09:00

Včera se konal pochod průvod legionářů SS a bývalých členů Waffen SS lotyšskou Rigou.

Pochod připomíná už od roku 1998 Den lotyšských legionářů, což je ,,slavnostní" průvod" bývalých esesáků a jejich přívrženců lotyšskou Rigou. Pochod, jehož se zúčastnilo asi 2 000 lidí, oslavuje ty kolaboranty, kteří zemřeli po boku nacistického Německa.

související: VIDEO: Nacistická kavárna kvůli protestům končí. Turisté si ji ale oblíbili

Průvod, který začal u katedrály svatého Jana přesto úřady nezakázaly, i když během jeho konání policie zatkla pět lidí. Vláda sice protestuje, aby se tyto průvody v Rize konaly, tuto akci však nezakáže a nechat bývalé esesáky veřejně hovořit.

To, že průvod lotyšská vláda toleruje, se nelíbí Rusku, které prostřednictvím mluvčí ministra zahraničí Marie Zacharové akci odsoudilo jako oslavu nacistických válečných zločinů, a podrobila lotyšskou vládu kritice za to, že průvod administrativně nezakáže.

Rozhodnutí o formování lotyšské dobrovolnické legie SS přijalo hitlerovské velení v únoru 1943. Zapojila se do něj část lotyšských dobrovolnických útvarů, které byly založeny dříve a už se zúčastnily bojových akcí, a také občané republikou povolaní na vojenskou službu. Celkem bylo v řadách lotyšské legie SS asi 150 tisíc lidí.

 

psali jsme:

Vedení německého ministerstva po válce tvořili až z půlky nacisté

 

Zdroj: rt.com, youtube.com

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace