Video: V Sýrii zabíjely barelové bomby s jedovatým plynem

Video: V Sýrii zabíjely barelové bomby s jedovatým plynem
Autor fotografie: Flickr.com, (CC BY-SA 2.0), Freedom House|Popisek: After the attack of ASSad death barrels on Aleppo, Syria
07 / 09 / 2016, 10:45

Barelové bomby s jedovatým plynem shodily údajně vládní stroje na halabskou čtvrt Sukkarí ovládanou povstalci. Ze sedmi desítek zraněných bylo podle SOHR téměř 40 dětí. Světové agentury upozorňují, že zprávu nelze nezávisle ověřit.

Damašek (ČTK) - Kolem sedmi desítek lidí ze severosyrského města Halabu včera museli lékaři ošetřit kvůli problémům s dýcháním. Podle aktivistů ze Syrské organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci ve válkou sužované zemi monitoruje z Británie, se nadýchali chloru, který na povstalecké území shodily vzdušné síly režimu prezidenta Bašára Asada. Damašek používání chemických zbraní v konfliktu dlouhodobě popírá.

Vláda a povstalci se z používání chemických zbraní vzájemně obviňují poměrně často. Obě strany ale obvinění popírají.

Nedávná zpráva z vyšetřování OSN a Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) uvádí, že za dva z devíti útoků jedovatým plynem v Sýrii jsou zodpovědné vládní jednotky a jeden mají na svědomí radikálové z organizace Islámský stát (IS).

Podle vyšetřovatelů existuje dostatek informací k závěru, že helikoptéry syrských jednotek shodily zařízení, která 21. dubna 2014 uvolnila toxické látky v obci Talmanis a 16. března 2015 v obci Sarmín. Obě se nacházejí v provincii Idlib na severozápadě Sýrie. V obou případech byl použit chlor. Vyšetřovatelé rovněž shromáždili dostatek důkazů o tom, že ozbrojenci z IS "jsou jedinou skupinou, která měla možnost, schopnost, motiv a prostředky k použití yperitu v obci Mára 21. srpna 2015".

Rusko a Sýrie závěry vyšetřování předložené Radě bezpečnosti OSN odmítají.

V srpnu 2013 na předměstích Damašku zahynuly po útoku chemickými zbraněmi stovky lidí. Asadův režim následně souhlasil s vydáním chemických zbraní mezinárodnímu společenství.

Foto: Flickr.com, (CC BY-SA 2.0), Freedom House

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.