VIDEO: Válka znalců v kauze Kramný vrcholí. Šance na obnovu procesu jsou značné: Stane se tak 30. 7., přesně pět let po smrti Moniky a Kláry?

VIDEO: Válka znalců v kauze Kramný vrcholí. Šance na obnovu procesu jsou značné: Stane se tak 30. 7., přesně pět let po smrti Moniky a Kláry?
Popisek: Petr Kramný
23 / 05 / 2018, 12:00

Případ Petr Kramný by mohl být znovu obnoven již za pár týdnů, tedy 30. července, přesně pět let po smrti Moniky (†36) a Kláry (†8). Na dovolené v Egyptě.

Security magazín oslovil advokátku Petra Kramného MUDr. Janu Rejžkovou. „Na případu stále intenzívně pracuji,“ říká Jana Rejžková, podle které případ Kramný v mnohém připomíná politické procesy z 50. let minulého století.

O nové otevření případu intenzivně usiluje spolek Šalamoun a investigativní novinář Ondřej Höppner, který o kauze napsal knihu Případ Kramný, všechno je jinak. Höppner natáčí pro Security magazín sérii videí.

psali jsme: VIDEO: Přinášíme názorný popis falšování klíčového důkazu v případě Petra Kramného. Další díl seriálu Ondřeje Höppnera

O novém otevření kauzy bude s největší pravděpodobností rozhodovat soudkyně Renata Gilová, která před dvěma lety poslala Petra Kramného na 28 let do vězení za dvojnásobnou vraždu. To sice na první pohled Kramnému mnoho šancí nedává, ale…

Od té vynesení odsuzujícího rozsudku díky aktivitě spolku Šalamoun roste počet znalců, kteří poukazují na chyby posuzování případu. Objevily se důkazy o manipulaci se spisem, o nežádoucích vazbách mezi těmi, kdo v posuzování případu figurovali.

psali jsme: Případ Kramný, nová fakta: Utajený dokument hovoří jasně – Moniku a Klárku zabil jed. Nové video Ondřeje Höppnera

Jeden případ - patnáct soudních znalců. V tomto ohledu je případ Petra Kramného naprostý unikát. Pět pro a deset proti. Je to neuvěřitelné číslo, které nemá v historii obdoby. A navíc - převaha znalců je na straně Petra Kramného.

Pět znalců tvrdí: „Moniku a Kláru zabila elektřina“. Deset znalců oponuje: „Žádná elektřina tam vůbec nebyla.“ Co s tím?

Válka znalců už má první padlé. Je podáno šest trestních oznámení kvůli křivé znalecké výpovědi. Znalci se vzájemně obviňují z lajdáctví, z diletantismu, ozývají se hlasy, že byl celí případ zmanipulovaný. Střelba zaznívá z obou stran barikády i ze strany veřejnosti.

Žijeme v systému, který stojí a padá s neomylností soudních znalců. Když se plete jeden, co když se pletou všichni? Případ Kramný nehledě na vinu či nevinu odhalil základní slabinu systému jako takového.

psali jsme: Případ Kramný: Chlapci z Blesku v pokoji smrti. Šokující video Ondřeje Höppnera o tom, že verze Blesku o vraždě elektřinou je fake

„V případě pochybností, ve prospěch obviněného“, In dubio pro reo. Tak zní právní zásada, která stanovuje povinnost soudu rozhodovat ve prospěch obžalovaného. A případ Kramný, co je jedna velká pochybnost.

O jeho vině není jediný přímý důkaz – a podle mnohých ani nepřímý. Vražedná zbraň? Není. Motiv? Není! Jistota ohledně způsobu smrti? Není. Svědci? Nejsou.

Je tu jen válka soudních znalců a soustava domněnek, připomínajících telenovelu Tisíc a jedna noc, a pochybnosti, zda je u nás opravdu možné, že sedí ve vězení člověk jen proto, že měl divné vlasy.

Více se o tomto případu dočtete v knize „Případ Kramný, všechno je jinak“, který je právě na pultech.

//www.daranus.cz/Ondrej-Hoppner-PRIPAD-KRAMNY-VSECHNO-JE-JINAK-d134.htm

Kramný

 Autor: Ondřej Höppner

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace