Video: Vítejte v pekle. Požár v kanadské Albertě už zachvátil 2000 kilometrů čtverečních

Video: Vítejte v pekle. Požár v kanadské Albertě už zachvátil 2000 kilometrů čtverečních
Autor fotografie: DarrenRD, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International|Popisek: Požár v blízkosti hlavní silnice 63 jižně od Fort McMurray
08 / 05 / 2016, 16:30

88.000 lidí už bylo evakuováno. Shořelo 1600 domů a škody přesáhly 7 miliard dolarů.

Fort McMurray (Kanada) - Požár v západokanadské provincii Alberta se hasičům stále nedaří dostat pod kontrolu. Naplnily se nejhorší obavy a v sobotu se během jediného dne plocha území zachváceného ohněm zdvojnásobila na 2000 kilometrů čtverečních. Uvedla to dnes televizní stanice ABC s odvoláním na aktualizovanou informaci albertského úřadu pro mimořádné situace. Podle BBC by oheň mohl zasáhnout i sousední provincii Saskatchewan, kam už z Alberty dospěl hustý dým.

Podle serveru ICI Radio-Canada ale hrozí rozšíření plamenů až na 3000 kilometrů čtverečních. Živel zuří už týden a podle AP zřejmě půjde o nejdražší přírodní katastrofu v dějinách Kanady. Z nejvíce ohroženého města Fort McMurray bylo podle úřadů už evakuováno asi 88.000 lidí.

Jedinou pozitivní informací je, že v sobotu pozdě večer místního času se otočil vítr a plameny zamířily na severovýchod a začaly se vzdalovat od Fort McMurray a ropných polí. Oheň rychle postupuje kvůli horkému počasí, suchu a silnému větru.

Na dnešek je hlášeno o něco chladnější počasí, což by mohlo hasičům v boji s ohněm mírně pomoci. Bez silného a vytrvalého deště ale potrvá hašení požáru ještě měsíce, uvedli představitelé protipožární ochrany. S ohněm ve Fort McMurray a okolí bojuje 500 hasičů, které ze vzduchu podporuje 15 helikoptér a 14 letounů s vodou.

Protipožární služba podle ABC používá v boji s ohnivým živlem i drony. Bezpilotní letouny jsou vybavené infračervenými, ultrafialovými a tradičními kamerami ke zjištění hlavních ohnisek požáru a k vysledování jejich zdrojů v závislosti na čase, větru a dalších faktorech.

Ministryně pro místní správu provincie Alberta Danielle Lariveeová varovala obyvatele města, aby se nepokoušeli vrátit. Rozsah a očekávanou délku katastrofy naznačuje podle agentury Reuters i fakt, že jako nejlepší místa pro pobyt evakuovaných, kde se jim dlouhodobě dostane pomoci, úřady označily několik kilometrů vzdálená města Calgary a Edmonton.

Fort McMurray leží v centru oblasti těžby ropných písků a kvůli ohnivému peklu se zastavila až čtvrtina místní produkce ropy. Úřady také doufají, že se jim co nejdříve podaří dokončit evakuaci zbývajících lidí z táborů pro pracovníky těžebních společností na severu města. Z těchto zařízení, kam se původně uchýlili i někteří obyvatelé města, bylo už v uplynulých dvou dnech letecky dopraveno do bezpečí 12.000 lidí a dalších 7000 odjelo po zemi. Evakuace pokračují i dnes.

Jedna z největších ropných společností Syncrude v sobotu oznámila, že uzavírá svůj provoz severně od města a evakuuje kvůli kouři své zaměstnance. Albertská premiérka Rachel Notleyová později prohlásila, že oheň se může rozšířit až k hranici naleziště jiné společnosti Suncor. Podle úřadů však přímo na nalezištích velké škody nehrozí, protože jejich okolí je zbaveno porostu a tato místa mají velmi dobré protipožární vybavení.

Některé čtvrti města Fort McMurray, z nějž stále odjíždějí obyvatelé, se podle Reuters po požáru proměnily v ruiny. Analytici zatím odhadli, že škody na majetku činí nejméně sedm miliard kanadských dolarů (asi 128 miliard korun). Premiérka Notleyová uvedla, že náprava rozsáhlých škod potrvá mnoho měsíců.

Oheň podle úřadů už zničil více než 1600 domů. Některé rodiny mohly sledovat zkázu svých domovů v přímém přenosu z bezpečnostních kamer. Zpravodajský server starter911.com zveřejnil záznam z jednoho domu, který zachycuje situaci 20 minut poté, co z něj uprchli jeho obyvatelé.

 

Foto: DarrenRD//commons.wikimedia.org/wiki/File:Landscape_view_of_wildfire_near_Highway_63_in_south_Fort_McMurray_(cropped).jpg

Tagy článku