VIDEO: Vojenský puč v Turecku podle všeho neuspěl

VIDEO: Vojenský puč v Turecku podle všeho neuspěl
Autor: redakční databáze|Popisek: Turecko
16 / 07 / 2016, 10:30

Pučisté z řad armády ztrácejí své pozice a jsou postupně zatýkáni.

Podle dostupných zahraničních zdrojů se vojenský puč v Turecku nezdařil. Legitimně zvolený prezident Recep Erdogan v sobotu prohlásil, že vláda má situaci pod kontrolou. Zároveň probíhají masové čistky a zatýkání pučistů, jichž bylo podle agentury AP zatčeno již přes 1 500. Propučistická frakce armády zřejmě nesouhlasila s Erdoganovým politickým kurzem, který se odkloňuje od sekularizace a přiklání se k postupné islamizaci Turecka. Z tohoto důvodu se pokusila o svržení vlády.

Během pátku na sobotu, kdy se část armády pokusila převzít moc v zemi svržením legitimně zvolené vlády, přišlo o život při násilných akcích v ulicích Turecka nejméně 90 lidí a kolem 1 000 jich bylo zraněných. Zároveň přišlo o život přes 100 pučistů. Prezident Erdogan ve svém veřejném projevu řekl, že pučisté ,,zaplatí velkou cenu" za své jednání a zároveń přislíbil, že nebude nikdy ,,kapitulovat před vetřelci". Následně obvinil tureckého klerika a filozofa žijícího v americkém exilu Fethullaha Güllena z podnícení puče.

V sobotu byl ostřelována budova tureckého parlamentu a podle serveru dailymail.co.uk zde měla vybuchnout i bomba, již svrhl na budovu vrtulník. Před parlamentem bylo zabito nejméně 16 pučistů.

V mailu, který měla pučistická frakce adresovat agentuře Reuters, se píše, že iniciátoři převratu budou bojovat dál a vyzývají, ať lidé zůstanou doma. Jak ale informuje většina zahraničních serverů a agentur, pučisté mají velmi malou naději na úspěch a jejich pozice rychle slábnou. I z toho důvodu, že parlamentní opozice se postavila proti puči, stejně tak i většina tureckých médií.

Zdroj: foxnees.com, youtube.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace