VIDEO: Výročí masakru na Náměstí Nebeského klidu

VIDEO: Výročí masakru na Náměstí Nebeského klidu
Autor fotografie: redakční databáze|Popisek: čínská vlajka
03 / 06 / 2016, 18:30

Masivní protivládní demonstrace za demokratizaci společnosti byly čínskými komunisty utopeny v krvi.

Před 27 lety násilně potlačil čínský komunistický režim demonstrace, jejichž účastníci požadovali zásadní demokratizační změny ve společnosti. Masakr studentů, dělníků a dalších nespokojených vrstev vyvrcholil na Náměstí Nebeského klidu (Tchien-an-men) ve dnech 3.-4. června 1989, kde čínský režim použil proti demonstrantům ozbrojenou sílu včetně tanků.

V souvislosti s pádem států východního bloku se začala probouzet i čínská společnost. Již v dubnu 1989 se uskutečnily první velké demonstrace, jichž se zúčastnily desetitisíce lidí. Ti se domnívali, že průběh demonstrací donutí vládu ke kapitulaci a přijetí klíčových demokratických norem. Realita však byla jiná a mnohem tvrdší: čínští komunisté se nechtěli v žádném případě moci vzdát a hodlali jít doslova i přes mrtvoly.

Dne 2. června 1989 zabrali demonstranti náměstí a začali blokovat i další ulice v centru města. Demonstrací se celkem zúčastnilo více než milion lidí. V noci 3. června a ranních hodinách 4. června začala armáda jednat. Na náměstí Nebeského klidu byly vyslány tanky a ozbrojená pěchota a protesty násilně ukončily.

Oficiální údaje o počtech obětí při potlačování povstání se různí. Podle Čínské komunistické strany se mělo jednat o 200–300 obětí, mezi nimiž bylo jen 23 studentů, jiné zprávy ale mluví o vyšších počtech mrtvých. Podle americké tajné služby CIA zemřelo 400–900 lidí, podle Čínského červeného kříže a zástupců studentské organizace to bylo 2 000–3 000 osob. Po zásahu byl ze země vyhoštěn zahraniční tisk a domácí tisk byl pod pečlivou kontrolou a cenzurou, takže o jeho krvavém potlačení se čínský lid dozvídal jen velmi obtížně.

Čínští komunisté tak i za cenu mrtvých uhájili svůj monopol moci, který drží dodnes s tím rozdílem, že nyní je v Číně v ekonomické oblasti praktikován státní kapitalismus, na který jsou uměle naroubovány ideologické poučky komunismu.

Zdroj: Wikipedie

Tagy článku