VIDEO: Yara Birkeland - první nákladní ,,robotická loď", která nebude potřebovat k řízení člověka

VIDEO: Yara Birkeland - první nákladní ,,robotická loď&quote;, která nebude potřebovat k řízení člověka
Autor fotografie: flickr.com (CC BY-ND 2.0) |Popisek: nákladní loď
14 / 05 / 2017, 10:00

Norská firma Yara International vyvíjí loď, která nebude v roce 2020 už nebude k řízení potřebovat lidskou posádku.

Norská firma Yara International chce, aby se loď pojmenovaná Yara Birkeland stala první nákladní lodí, která by byla plně autonomní. To znamená, že by přítomnost člověka na její palubě k řízení byla již zbytečná.

související: Video: První osobní loď s jaderným pohonem

Yara International odhalila plány na stavbu lodi, kterou má pohánět pouze elektřina a byla by šetrná k životnímu prostředí. Yara Birkeland by podle plánů měla odstranit až 747 tun oxidu uhličitého ze vzduchu tím, že by se snížila přeprava nákladních aut až o 40 000 cest ročně.

Loď by měla být podle prvních propočtů spuštěna na vodu v roce 2018 ještě s lidskou posádkou, která by ji řídila. O dva roky později se má z Yara Birkeland stát plně automatizovaná loď bez posádky. Loď bude vybavena senzory a systémem potřebným pro vzdálené a autonomní operace.

,,S touto novou samostatnou lodí poháněnou bateriemi přesunujeme dopravu ze silnic na moře, čímž také omezujeme prachové emise ,vypouštění oxidu uhličitého a zlepšujeme bezpečnost místních cest," prohlásil ředitel Yara International Svein Tore Holsether k plánu na vybudování unikátního plavidla.

 

Zdroj: dailymail.co.uk

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.