Video z války v Jemenu: 9M113 Konkurs vs M1 Abram

Video z války v Jemenu: 9M113 Konkurs vs M1 Abram
Autor fotografie: YouTube|Popisek: Saudský Abrams v plamenech
11 / 06 / 2016, 07:30

Video ukazuje, ja Hútijští povstalci v Jemenu použitím protitankové řízené střely zničili saúdskoarabský hlavní bitevní tank Abrams M1. M1 je světově proslulý jako jeden z nejlepších, ne-li nejlepší sériově vyráběný hlavní bitevní tank, ale toto video je jasnou připomínkou toho, jak zranitelný může být proti protitankovým řízeným střelám.

Zdá se, že střela použitá ve videu je Tosun - protitanková řízená střela (ATGM), íránská verze sovětské/ruské střely 9M113 Konkurs ATGM, což je protitanková řízená střela druhé generace s přenosem řídících povelů prostřednictvím vodiče. Sovětský název kompletu je 9P135M a střela má označení 9M113. Jedná se o protitankový raketový komplet středního dosahu s poloautomatickým povelovým systémem dálkového navedení po záměrné cíle (tzv. SACLOS - Semi-Automatic Command to Line-of-Sight), který je doplněn možností ruční korekce v závěrečné fázi letu v případě rušení klamnými optickými signály (navádění typu CLOS).

Délka střely je 1 150 mm a hmotnost 14,58kg, maximální účinný dolet je 4000 metrů.

Abrams je úžasný stroj, ale ani ten nemůže vzdorovat zákonům fyziky, a je-li zasažen do pravé části, může dojít kjeho zničení i touto relativně primitivní a lehkou střelou. Nové pasivní obranné aktualizace Abramsu, včetně reaktivního pancíře, mohou pomoci přežít zásah ATGM, ale ani tyto aktualizace neposkytují 360 stupňovou ochranu.. Pouze aktivní obranné systémy, jako například izraelský systém Trophy nabízí vysokou míru ochrany proti přilétajícím střelám prakticky ze všech vektorů útoku.

Není zcela jasné, o jaký Abrams se jedná, jednotky Saúdské Arábie mají 440 strojů, z nichž většina je aktualizována na standard M1A2.

Co zůstává námětem debaty je schopnost skvěle vybavených saúdských jednotek na bitevním poli, což je vidět i na tomto videu, kdy tank sedí v otevřeném prostoru se svojí hůře chráněnou, slabší boční stranou nastavenou potencionálnímu nebezpečí. Pancíř tanku je nejsilnější v přední části a tanky ovládáané zkušenými jednotkami jsou seskupeny tak, aby byly skenovány hrozby z každého směru.

Tito Hútijové byli buď vysoce kvalifikovaní vojáci, nebo měli jen obyčejné štěstí na neschopnou saúdskou posádku.

Zdroj: Foxtrot Alpha

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace