Video zachycuje texaského policistu, jak srazil na zem 15 letou černošskou dívku

Video zachycuje texaského policistu, jak srazil na zem 15 letou černošskou dívku
10 / 06 / 2015, 10:00

10.6.2015/ Policista z Texasu rezignoval po té, co se objevilo na veřejnosti video, na kterém srazil na zem a mířil pistolí na náctiletou Afroameričanku. Dívka nebyla ozbrojená a oblečená byla pouze v plavkách.

Americká policie zasahovala minulý týden ve městě vzdáleném 50 km od Dallasu kvůli roztržce během bazénové párty. Jeden z jejích účastníků, Brandon Brooks, zachytil celý incident na telefon a video zveřejnil na internetu. Na videu jsou evidentně podráždění policisté a skupina lidí, která nepůsobí právě jako válčící gangy. Těžko ale říci, co se odehrávalo před natočením amatérských záběrů. Na videu je zachycen také policista Eric Casebolt, který se snaží „zpacifikovat“ patnáctiletou černošku v bikinách. Zásah působí značně nepřiměřeně, a i když policejní orgány v McKinney nejprve označily zásah za zdařilý, po zveřejnění videa se šéf policie Greg Conley vyjádřil, že chtějí policistu postavit mimo službu. Dnes však oznámil rezignaci sám Casebolt.

Video shlédlo na YouTube 9 milionů lidí a zásah opět vyvolal vlnu protestů a diskuzi o policejním násilí zejména vůči černošskému neozbrojenému obyvatelstvu. Britský deník Guardian v březnu zveřejnil studii o tom, že americká státní a obecní policie usmrtila v průměru o 545 víc osob, aniž by to zaznamenaly oficiální statistiky. Podle nových údajů zabili policisté ve Spojených státech za posledních osm let v průměru 928 lidí ročně.

Zdroj: Reuters

Tagy článku