VIDEO: Zambijská policie zatkla 133 odpůrců nově zvoleného prezidenta

VIDEO: Zambijská policie zatkla 133 odpůrců nově zvoleného prezidenta
Autor fotografie: redakční databáze|Popisek: policie
16 / 08 / 2016, 19:15

Policie v africké Zambii obvinila tamní opozici z toho, že napadla příznivce znovuzvoleného prezidenta Edgara Lungua, jehož zvolení proběhlo podle mnohých pozorovatelů velmi kontroverzně.

Zambijská opozice se domnívá, že znovuzvolení Edgara Lungua, který reprezentuje stranu Vlastenecké fronty, bylo zmanipulované a předem rozhodnuté. Lungu vyhrál nad svým hlavním soupeřem Hakaindem Hichilemou ze Sjednocené strany pro národní rozvoj zhruba o 100 000 hlasů.

Hichilemovi příznivci volbu neuznali a obvinili volební komisi ze zmanipulování výsledků ve prospěch Lungua. Sám Hichilema prohlásil, že se jeho strana napadne výsledky prezidentské volby u Ústavního soudu.

Reakce na sebe nenechala dlouho čekat. Lunga, o němž opozice hovoří jako o diktátorovi, který pronásleduje odpůrce své politiky, nechal zatknout 133 odpůrců jeho režimu. Očekávají se navíc další zatýkání právě z řad opozice.

Jeden z Lunguových spojenců, generální tajemník Vlastenecké fronty Davies Chama, se nechal slyšet, že oponenti znovuzvoleného prezidenta jsou ,,uplakánci", kteří si vždy stěžují na výsledky každých voleb. Udělili jsme jim lekci a toto je konec Sjednocené strany pro národní rozvoj.

I když panuje v Zambii po prezidentské volbě značné napětí, je tato země považována ze jeden z nejstabilnějších států i vzhledem k okolnostem kolem prezidentské volby.

Zdroj: aljazeera.com, youtube.com

Tagy článku