Video: Zapomenutá ruská základna

Video: Zapomenutá ruská základna
Autor fotografie: YouTube|Popisek: Zapomenutá základna
31 / 01 / 2016, 08:00

Nádherné video z opuštěné sovětské/ruské základny v Arktidě.

V těchto nehostinných oblastech budoval SSSR vojenské základny, které byly v chaosu po pádu režimu v 90. letech minulého století opuštěny. Štáb Russia Today se vydal nafilmovat atmosféru jedné ze základen na ostrově Kotělnyj.

Během letních měsíců vystoupá teplota v Arktidě až na +10 stupňů Celsia, v zimě běžně -40. Převážnou část roku leží vše pod sněhem a Severní ledový oceán je zamrzlý. 

Rusko ale již dávno není v chaosu konce minulého století a  plánuje postavit nové vojenské základny v Arktidě, případně obnovit ty opuštěné ze sovětské éry. To vše chce stihnout do roku 2018.

22. října 2015 řekl ruský ministr obrany Sergej Šojgu: „Netajíme to před nikým - ukončili jsme fakticky vytvoření základny na Novosobiřských ostrovech, na ostrově Kotělnyj. To je velká základna, jaká v sovětské době nebyla, moderní stavba se vším nezbytným pro zařizování těchto hranic."

Další základny hodlá Rusko vybudovat na Wrangelově ostrově, Schmidtově mysu, na východním pobřeží Čukotky a na Kurilských ostrovech. Součástí plánu je rekonstrukce šesti letišť v Arktidě v letech 2016 a 2017.

Rusko aktivně pracuje na tom, aby získalo jednoznačnou vojenskou převahu v Arktidě, kterou považuje za "svoje vlastnictví". Psali jsme v článku Rusko si nárokuje vlastnictví Severního pólu

Zdroj: RT, Tass, Washington Times

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.