Video: Zkáza letu MH17

Video: Zkáza letu MH17
Autor fotografie: YouTube|Popisek: Konec MH17
15 / 10 / 2015, 18:00

Holandská komise zveřejnila video, zachycující pravděpodobný konec letu MH17. Komise neřekla, kdo osudnou raketu vystřelil, tedy zda proruští vzbouřenci, nebo vládní ukrajinská vojska.

17. července 2014 havaroval na východní Ukrajině Boeing 777 s 280 cestujícími a 15 členy posádky na palubě, letící z Amsterodamu do Kuala Lumpuru. 

Bezpečnostní holandská komise vyšetřující tuto tragédii  vydala 13. října závěrečnou zprávu, ve které uvádí, že letadlo bylo sestřeleno protiletadlovým kompletem BUK 9M38, raketa měla hlavici 9N314M a zasáhla levou stranu kabiny.

Ruská státní firma Almaz-Antey provedla vlastní analýzu vraku malajského letadla sestřeleného loni 17. června. Letadlo kde zahynulo 298 lidí, bylo sestřeleno raketou BUK 9M38M1 s bojovou hlavicí 9H314M. Otvory po střepinách odpovídají tomuto typu, tvrdí společnost Almaz-Antey. Tyto rakety nebyly v Rusku po roce 1999 vyráběny a poslední kusy byly dodány zahraničním klientům. Ruské síly nyní používají bojové hlavice 9M317M. Během 21. století firma podle slov ředitele Yana Novikova tyto rakety nedodávala.

Psali jsme v článku: Dopravní letadlo MH17 sestřelila ruská střela

Komise zveřejnila následující video, jak ke katastrofě došlo.

Holandská zpráva zdůrazňuje, že byl dostatečný důvod, aby byl plně uzavřen vzdušného prostoru nad východní Ukrajinou.

Memorial to MH17 Victim

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.