Autor fotografie: US Air Force|Popisek: B-29 se chystá k letu
Po 16 letech tvrdé práce a obětavosti mnoha dobrovolníků u oblasti Wichita se bombardér B-29 známý pod přezdívkou Doc vznesl 17. července ke svému prvnímu letu od roku 1956.
"Nikdy jsem si nemyslel, že se toho dožiju, ale stalo se," řekl Connie Palacioz, který za 2. světové války sloužil jako nýtovač při výrobě bombardérů.
Nyní mu je 91 let a když mu bylo 18, tak tomuto bombardéru přidělal první nýty. B-29 "Doc" strávil desítky let na hřbitově letadel v Mohavské poušti po svém vyřazení z letectva. Letečtí nadšenci bombardér objevili v roce 1987.
"Udělali krásnou práci na B-29," řekl Charles Chauncey, pilot B-29 pilot, který letěl 35 bojových misí během 2. světové války. "Je to velký den pro Wichitu a jsem velmi rád, že tu mám posádku, která s ním poletí."
B-29 "Doc" sloužil i během korejské války a na jeho obnově pomáhali i "kluci" z US Air Force ze základny McConnell AFBase řekl Jim Murphy, projektový manažer organizace Doc´s Friends.
Boeing B-29 Superfortress byl čtyřmotorový těžký bombardér poháněný pístovými motory, používaný americkým letectvem během druhé světové války. Po válce se po jistý čas objevil ve službě i u britské RAF. Typ dostal bojové jméno „Superfortress“. B-29 (Boeing Model 345) byl jeden z největších letounů, které byly nasazeny do bojových operací během druhé světové války.
K prvnímu bojovému nasazení došlo 5. června 1944. V posledním roce války měl největší podíl na bombardování Japonska. Letouny B-29 také byly také použity jako nosiče atomových pum, které zničily města Hirošima a Nagasaki („Enola Gay“ a „Bockscar“). Oproti jiným bombardérům zůstal B-29 ve službě dlouho po válce – poslední byl vyřazen ze služby u USAF až v červnu 1960. Celkem bylo vyrobeno 3 970, sériových strojů (2 513 kusů B-29, 1 119 kusů B-29A a 311 kusů B-29B).
Obdoba B-29 se po druhé světové válce vyráběla i v SSSR jako Tupolev Tu-4. Byla to upravená kopie původního B-29 s použitím sovětských komponent. Vznikla podle vzoru amerických strojů, které se Sovětům podařilo získat díky nouzovým přistáním B-29 na sovětském území. Během války v Tichomoří měl totiž SSSR uzavřenou smlouvu s císařským Japonskem o neutralitě a na základě ní byly stroje internovány.
Zdroj: US Air Force, Wikipedie