VIDEOSERIÁL Případ Kramný: Jaké má Petr šance na obnovu procesu? Rozhovor Ondřeje Höppnera s Václavem Peričevičem ze spolku Šalamoun

VIDEOSERIÁL Případ Kramný: Jaké má Petr šance na obnovu procesu? Rozhovor Ondřeje Höppnera s Václavem Peričevičem ze spolku Šalamoun
22 / 08 / 2018, 19:00

„Média se na Petrovi vyřádila, stejně tak policie, soudní znalci i soudkyně Gilová. Za nynějších okolností dávám Kramnému šanci jedno procento, že se dostane na svobodu,“ říká Václav Peričevič ze spolku Šalamoun, který bojuje o právo Petra Kramného na spravedlivý proces.

„Případ se však vyvíjí - a nové argumenty o Petrově nevině jsou pádné. Za jisté shody okolností jsou tak šance mnohem vyšší,“ dodává Václav Peričevič v rozhovoru s Ondřejem Höppnerem pro Security magazín.

Obhájkyně Petra Kramného JUDr. Jana Rejžková podala žádost o obnovu procesu 30. července v den pátého výročí záhadné smrti Kramného ženy a dcery během dovolené v Egyptě. Nyní tak má vše v rukou soudkyně Renata Gilová, která poslala Kramného do vězení bez jediného přímého důkazu.

K obnově případu by mělo dojít, pokud se objevily nové skutečnosti. A to se stalo ve více než dostatečné míře.

1)  Jsou nové důkazy o omylu soudních znalců. Je zcela vyvrácena verze vraždy elektrickým proudem.

2)  Máme tu manipulaci s důkazy ze strany soudních znalců, kteří prováděli repitvu v Ostravě a následně upravili snímky srdcí na počítači.

3)  Máme tu zfalšované přepisy policejnch odposlechů telefonních rozhovorů Petra Krammného a mnoho dalších pádných skutečností.

4)  Pak tu máme fakta, který byla známá, ale soud jim nevěnoval dostatečnou pozornost: Obě ženy zemřely na dehydrataci a na otravu, jak praví zpráva soudních znalců z Egypta.

psali jsme: VIDEOSERIÁL Případ Kramný: Byla tajemná sexbomba Šárka L. nasazena policií? A jakou roli v tom má ministr Chovanec?

Pokud by vzal soud v úvahu základní premisu spravedlivého procesu „v případě pochybností ve prospěch obviněného“, pak by měl být Petr Kramný propuštěn hned v soudní síni. Tedy – v ideálním světě.

Ve světě, ve kterém žijeme, je to jinak. Žádost o obnovu procesu řeší stejný soudce (zde soudkyně Gilová), která poslal obviněného do basy. To je základní problém.

Soudkyně se možná může chytit za nos, že se nechala obalamutit tendenčními soudně - znaleckými posudky. Že řekne: „Jejda, jsem to já ale popleta!“ Nebo: „Znalci, které jsem si vybrala, mě podfoukli.“

To asi ne.

psali jsme: psali jsme: Největší test justice v dějinách ČR začíná: Petr Kramný podal žádost o obnovu procesu. 10 důvodů, proč by mu měl soud vyhovět a pustit ho na svobodu

Může se však sama vyloučit pro podjatost. V tom je velká šance. Ostatně: Není běžné, aby v jednom případě sehráli klíčovou roli dva soudci – manželé.

Zde soudce Karel Gil, který moho dostat Kramného do basy když nařídil odposlechy, a jeho manželka Renata Gilová, která poslala Petra do báně. Budí to dojmem, že se ostře sledovaná kauza soudila v kuchyni mezi knedlíkem a zelím.

Pokud se soudkyně Gilová sama uzná za podjatou, šance Petra Kramného na spravedlivý proces vzrostou odhadem až na 50 procent. A to není málo.

Více se dozvíte příště. Sledujte dál tento seriál.

Více zákulisních podrobností o kauze se dočtete v knize Ondřeje Höppnera „Případ Kramný, všechno je jinak.“ Objednávejte si ji zde: Ondřej Höppner: PŘÍPAD KRAMNÝ: VŠECHNO JE JINAK

Kramný

Autor: Ondřej Höppner

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace