Popisek: Ondřej Höppner a Václav Peričevič
Ostře sledovaný případ Kramný se ve své důkazové části ocitl by slepé uličce. Verze vraždy elektřinou má takové trhliny, je prakticky vyloučena. Jak tedy zemřela Monika a Klára? Zůstane odsouzení Petra Kramného na 28 let za údajnou vraždu manželky a dcery v Egyptě největší habaďůrou v dějinách českého soudnictví?
„Problém je v tom, že se nedělala toxikologická analýza na přírodní látku ani v Egyptě. Příčinou smrti tam mohl být jed, který se za 48 hodin vstřebá a už se nikdy nenajde,“ říká Václav Peričevič ze spolku Šalamoun v rozhovoru s investigativním novinářem Ondřejem Höppner, který se také kauzou Kramný dlouhodobě zabývá.
„Ostravská repitva, která se konala až devět dní po smrti obou českých turistek, už žádný jed nenašla. Proto určili příčinou smrti per exklusionem, tedy vylučovací metodou a až půl roku po repitvě přišli s verzí elektrického proudu,“ říká Václav Peričevič.
psali jsme: VIDEOSERIÁL Případ Kramný, všechno je jinak: Kdo vyměnil klíčový důkaz? Čí je snímek srdce ve spise? Rozhovor s Václavem Peričevičem ze spolku Šalamoun
Ostravské patology mohl k tomuto odvážnému vést nebývalý zájem médií o případ. Svou roli mohl sehrát i fakt, že v tobě, kdy případ vrcholil, došlo po volbách na podzim 2013 ke změně polického vedení v policejních složkách. V ohrožení z možné změny byl například i policejní ředitel Moravskoslezského kraje Tomáš Kužel, pod něhož případ Kramný spadal.
Po vynesení rozsudku nad Petrem Kramným (28 let vězení) začaly díky aktivitě spolku Šalamoun vyplouvat na povrch nové zkoutečnosti, které zpochybnily a následně zcela vyvrátily verzi s elektřinou.
„Případ provází rozpory ve znaleckých posudcích. Před rozsudkem tak soudkyně oslovila znalce Vorla, který přišel s převratnou novinkou, o kterém do té doby neměl nikdo ani tušení. Šlo o takzvaný výbled kolem otlaku na krku Moniky. Docent Vorel ho vypozoroval na jedné fotografii.“
Problém je v tom, že otlak na krku zřejmě vůbec nevznikl od nějakého vodiče elektřiny, ale od provazu, kterým bylo tělo zemřelé pevně převázáno. To jasně vyplývá ze snímků z pitvy v Egyptě – kde žádný otlak nebyl a pak ze snímků v Ostravě, kde už byl – a přesně v místech, kudy vedl provaz.
psali jsme: VIDEO: Válka znalců v kauze Kramný vrcholí. Šance na obnovu procesu jsou značné: Stane se tak 30. 7., přesně pět let po smrti Moniky a Kláry?
Patologové Smatanová a Dokoupil, kteří prováděli ostravskou pitvu navíc ve své zprávě výslovně uvedli: „výbled nenalezen“. Jak se tam tedy vzal?
„Autory fotografie je dvojice patologů Smatanová a Dokoupil, kteří již prokazatelně manipulovali se snímky srdcí Moniky a Kláry. Snímek údajného výbledu má žlutý filtr, je zkrátka jinak zabarvený, než ostatní snímky z pitvy. Vypadá to, že to zase někdo upravoval na počítači, aby to vypadalo výrazně,“ říká Václav Peričevič.
Když to shrneme: Petr Kramný dostal 28 let za údajnou dvojnásobnou vraždu jen kvůli existenci jedné zřejmě počítačově upravené fotografie, která má dokázat přítomnost možného výbledu kolem otlaku, který vznikl až po smrti a nepochází tedy od elektřiny, ale zřejmě od provazu.
K obnovení procesu s Petrem Kramným má dojít během několika týdnů, nejpozději v září tohoto roku. Žijeme v zemi, kde soudní procesy rozhoduje Photoshop?
Sledujte tento seriál na stránkách Security magazínu každou středu odpoledne. Knihu případ Kramný všechno je jinak od Ondřeje Höppnera si můžete objednat zde:
//www.daranus.cz/Ondrej-Hoppner-PRIPAD-KRAMNY-VSECHNO-JE-JINAK-d134.htm
Autor: Ondřej Höppner