Viktor Orbán: "Islamizace je v Maďarsku ústavně zakázána"

Viktor Orbán: &quote;Islamizace je v Maďarsku ústavně zakázána&quote;
26 / 04 / 2016, 09:30

Maďarský premiér při příležitosti pátého výročí přijetí nové maďarské ústavy opět ostře vystoupil proti masové migraci a islámu.

Orbán podle agentury AP argumentoval tím, že přímo v ústavě je napsáno, že má za cíl chránit maďarský jazyk a kulturu. Právě proto podle něj přímo zakazuje islamizaci, která by tyto části ústavy porušila. Zdroj: eurozpravy.czdailymail.co.uk

Maďarská vláda považuje migrační otázku za věc národní suverenity. „Máme právo si vybírat, koho u nás necháme nebo nenecháme žít,“ zopakoval před poslanci Viktor Orbán.

VIDEO: Tvrdé vyjadrenia Viktora Orbána.

Premiér, který patří mezi nejhlasitější evropské odpůrce přijímání migrantů, také dodal, že ústava nutí vládu, aby bojovala proti jakékoliv masové migraci, která by mohla ohrozit tyto zmíněné zásady.

To v praxi znamená, že jakékoliv pokusy zásadně transformovat zemi směrem k islámské víře, jsou podle něj očividně protiústavní. Jeho vláda má proto právo zasáhnout a zabránit jakékoliv činnosti, která směřuje Maďarsko blíže k islámské společnosti. Součástí tohoto „proaktivního jednání" je prý boj kabinetu proti masové migraci.

„Musí to být řečeno jasně a jednoznačně – musím říct, že islamizace je v Maďarsku ústavně zakázána," cituje politika server Fox News. 

Maďarský premiér také zmínil své přání, aby do země nepřicházeli vůbec žádní migranti ze třetího světa. V loňském roce Maďarskem prošlo téměř 400 000 migrantů ze zemí Blízkého východu a Afriky, kteří směřovali do bohatších zemí v západní Evropě. Nejčastěji do Německa a Švédska, které nabízejí nejvyšší sociální dávky a další výhody. „Maďarsko rovněž žaluje Evropskou unii u Evropského soudního dvora, aby se nemuselo účastnit plánu na přerozdělení migrantů, jak navrhuje Evropská komise,“ uvádí AP.

Vláda podniká v posledních měsících celou řadu opatření souvisejících s migrační krizí, ale také s možnou teroristickou hrozbou ze strany islamistů. Jak uvádí internetový maďarský internetový server Politics, příští týden hodlá vládní strana Fidesz předložit parlamentu ústavní změnu zákona, která by umožnila maďarským úřadům vypořádat se efektivněji s potenciální teroristickou hrozbou. „Je nezbytně nutné změnit ústavu tak, aby bylo možné nasadit armádu v případě, že policie nemá dostatek sil zvládnout teroristickou hrozbu,“ uvedl předseda parlamentu Gergely Gulyás. Zdroj: parlamentnilisty.cz

Předseda maďarské vlády odmítá "diktát" z Bruselu a řekl také, že prvním krokem k zastavení migrační vlny je "zastavit Brusel".

 maďarská vláda považuje migrační otázku za věc národní suverenity. „Máme právo si vybírat, koho u nás necháme nebo nenecháme žít,“ zopakoval před poslanci Viktor Orbán.

Tagy článku