Víme, co se stane, když ztratíte klíče

Víme, co se stane, když ztratíte klíče
30 / 10 / 2018, 09:00

Minimálně ve čtyřech případech z deseti je velká šance, že se klíče během několika desítek minut najdou a vrátí k majiteli. Aspoň podle simulovaného testu služby vrácení klíčů, který během měsíců září a října provedla firma Kaltmeyer.

Test spočíval v záměrném poztrácení svazků klíčů opatřených číslovaným přívěskem s čipem na pečlivě vybraných místech v Praze a sledováním, co se s nimi stane. „Čtyřicet procent vrácených svazků klíčů považuji za dobrý výsledek. Potvrdilo se, že když lidé z přívěsku pochopí, že je možné klíče vrátit, reagují velmi rychle,“ říká Tomáš Kaltmeyer, majitel firmy. Zpráva o nalezených klíčích dorazila majiteli klíčů nejčastěji do třiceti minut.

„Klíče ztracené v obchodních centrech se vrátily ve všech případech, dobře služba funguje i při ztrátě klíčů na ulici,“ shrnuje Tomáš Kaltmeyer. „Překvapivě se nevrátily klíče, které jsme ztratili na nádražích a v nemocnicích, ačkoli testující viděl či slyšel přímo na místě, že byly nalezeny,“ dodává. Pro úplnost v rámci testování proběhlo i obtelefonování nádražních a nemocničních ztrát a nálezů, klíče ale nikdo nevrátil. „Kuriózní je, že jsme v rámci testu jeden svazek přinesli jako fiktivní nálezce na magistrátní Ztráty a nálezy. Tam klíče zaprotokolovali, pracovníci kanceláře si je ale zjevně nijak pečlivě neprohlédli a nekontaktovali nás,“ říká šéf firmy.

Službu vrácení klíčů poskytuje firma Kaltmeyer aktuálně zdarma už od roku 2015. Využívají ji převážně lidé bydlící v domech společenství vlastníků, kde čip slouží k otevření vstupních dveří. Zhruba každý šestý klíč nebo čip od vstupních dveří do bytového domu v Praze nese logo Kaltmeyer.

Z právního hlediska patří klíče mezi věci, které mají hodnotu jenom pro toho, kdo je ztratil, což má vliv na nálezné - těžko je v takovém případě možné požadovat obvyklou desetinu hodnoty, nálezci tak přísluší náhrada nutných výdajů a odměna podle slušného uvážení, jejíž výši ovšem žádný právní předpis neupřesňuje. „I to může být výhoda služby vrácení klíčů - nejenom, že informací na přívěsku motivuje nálezce k vrácení klíčů, protože každý z nás si umí představit, co jejich ztráta obnáší za problémy, ale navíc se tak snižují náklady na jejich vrácení a zásadně zkracuje čas jejich návratu k majiteli,“ vysvětluje majitel firmy Kaltmeyer.

Služba vrácení klíčů po přijetí zprávy o jejich nalezení obratem informuje majitele SMS zprávou s kontaktem na nálezce. Sami už si spolu domluví způsob předání klíčů, jejich majiteli ale odpadají obavy o bezpečnost. „Stává se i, že majitel se dozví o tom, že klíče ztratil, díky naší zprávě, aniž by sám klíče ještě postrádal,“ uzavírá se smíchem Tomáš Kaltmeyer.

 

Kaltmeyer je česká rodinná firma, která vznikla už v roce 1988. Provozuje zámečnictví a zabývá se projektováním a dodávkou mechanických a elektronických systémů kontroly vstupu - nabízí klíčové systémy, čipové systémy, samozamykací zámky, vstupní portály, domovní telefony. Elektronické systémy dnes přinášejí více než polovinu tržeb. Kaltmeyer vybavil klíči například IKEM, Řízení letového provozu, Magistrát hlavního města Prahy, Hotel Hilton či společnost Zentiva. Firma je držitelem certifikátu ISO 9001 a držitelem patentu a několika užitných vzorů. Společnost sponzoruje cyklistický oddíl Kovo Praha, jehož člen Daniel Babor získal v srpnu roku 2017 na dráze, po titulu mistra Evropy, i duhový dres mistra světa.

Tagy článku