Víme první: Bývalá předsedkyně ERÚ Alena Vitásková byla zproštěna viny

Víme první: Bývalá předsedkyně ERÚ Alena Vitásková byla zproštěna viny
17 / 01 / 2018, 09:30

Bývalá předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková je nevinná, rozhodl dnes Vrchní soud v Olomouci.

Senát předsedy Ivo Lajdy zároveň zrušil v celém rozsahu předchozí rozsudek Krajského soudu v Brně, který Vitáskovou odsoudil k 8,5 rokům vězení, a zprostil Vitáskovou obžaloby. Obžaloba kladla Vitáskové za vinu, že jím vedený úřad měl údajně neoprávněně udělit licenci dvěma solárním elektrárnám na Chomutovsku. U ostatních obžalovaných v kauze spojené se solárním parkem miliardáře Zemka soud potvrdil vinu, ale mírně snížil některé tresty.

psali jsme: Alena Vitásková: Praktiky energetické lobby označuje za mafiánské i BIS

Vrchní soud dnes pravomocně uzavřel trestní kauzu Aleny Vitáskové. Vitásková je podle soudu nevinna a nebylo prokázáno, že se skutek stal.

Podle senátu nelze na základě pouhé dedukce a interpretace, byť se může zdát logická, někoho shledat vinným. V případu Vitáskové přitom nebyl jakýkoliv další důkaz, který by dokazoval, že Vitásková dávala své podřízené jakékoliv pokyny ohledně rozhodování v dané kauze. Stejně tak nebylo prokázáno, že by Vitásková email od podřízené četla či na něj reagovala. Podle soudu rozhodl brněnský soud bez uceleného řetězce důkazů a použil pouze formální logiku, ale nadto značně jednostranně.

O problematičnosti rozsudku brněnského soudu ve vztahu k Vitáskové Security magazín informoval již v minulosti.

psali jsme: Kauza Vitásková: odvolací soud dnes znovu o jediném nepřímém důkazu

Nyní již nelze proti rozsudku podat řádné opravné prostředky, státní zástupce může nicméně žádat Nejvyššího státního zástupce, Pavla Zemana, o povolení dovolání k Nejvyššímu soudu.

Ve vztahu k ostatním obžalovaným v dané kauze Vrchní soud zkonstatoval jejich vinu, upravil nicméně tresty.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Historie - vnímáme dějiny v souvislostech a nadhledem. Sledujte nejdůležitější okamžiky historie. S námi víte více

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace