Virus eboly v americkém Dallasu potvrzen. 100 potencionálních nakažených

Virus eboly v americkém Dallasu potvrzen. 100 potencionálních nakažených
Autor fotografie: Army Medicine|Popisek: Ilustrační foto
03 / 10 / 2014, 19:30

AKTUALIZOVÁNO 3.10.2014 / Nakaženému liberijci, který je vážném stavu v dallaské nemocnici hrozí trestní stíhání./
Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) a texaské ministerstvo zdravotnictví potvrdily virus eboly u pacienta, který se vrátil z Libérie. V přímém ohrožení virem může být až 100 lidí včetně pěti dětí, kteří se s nakaženým dostali do přímého kontaktu.
Zdroj: Reuters, BBC, CNN, Los Angeles Times, NBC News, CDC,

3.10.2014 zdroj: CNN

Liberijské úřady uvedly, že budou trestně stíhat svého občana Thomase Duncane, který je v současnosti hospitalizován v americké dallaské nemocnici na onemocnění virem ebola. Duncan při odletu z Monrovie údajně uvedl do dotazníku, že "nepřišel do kontaktu s nakaženými virem", ačkoliv byl v přímém kontaktu se svou těhotnou příbuznou v Libérii, která byla prokazatelně virem nakažena.   

Další nakažený v USA?

Howardova univerzitní nemocnice ve Washingtonu prohlásila, že přijala pacienta s příznaky viru; jméno pacienta neuvedla, pouze to, že v poslední době cestoval do Nigérie a po návratu vykazoval příznaky. Pacient je údajně ve stabilizovaném stavu.

Podívejte se na video (v angličtině) - zdroj CNN


 

První pacient

Podle CDC měl dvaačtyřicetiletý Liberijec Thomas Eric Duncan první příznaky až několik dní po příletu do USA. V současnosti je ve vážném zdravotním stavu hospitalizován v dallaské nemocnici. Asi 12 až 18 lidí, včetně pěti dětí ze čtyř místních škol, s ním mělo přímý kontakt, z toho čtyři z nich jsou v domácí karanténě.

Podívejte se na video (3.10.2014, zdroj CNN) - dětí ohrožených virem eboly by mohlo být více než se původně počítalo

Průběh

  • 19. září odletěl bez příznaků onemocnění z liberijského hlavního města Monrovie společností Brussels Airlines do belgického Bruselu, kde přestoupil do letadla United Airlines do Dullesu ve Virginii, a 20. září přiletěl do Dallasu) – zdroj Los Angeles Times
  • 25. září měl horečku a bolesti břicha a chtěl vyšetřit v místní presbyteriánské nemocnici, upozornil personál, že se právě vrátil ze západní Afriky; lékař ho ale poslal domů s antibiotiky 
  • 28. září byl ve vážném stavu převezen do nemocnice, kde byl umístěn na infekční oddělení. Převezen do nemocnice byl ale až poté, co jeho synovec volal přímo na CDC, kde popsal příznaky a stěžoval si na nedostatečnou a neodpovídající zdravotní péči místních lékařů. Převoz zajistilo až CDC.

O ebole jsme už psali v článku Američané vědí, jak zabít vir eboly. Vyjde to na miliardu dolarů

Úřady uklidňují američany

Úřady tvrdí, že mají situaci pod kontrolou a varují před možnou panikou.
"Spojené státy mají funkční systém zdravotní péče a dostatek lékařských odborníků" řekl ředitel CDC Tom Frieden. Spolucestující z letadel, kterými nakažený přiletěl do USA podle ředitele nemusí být kontrolováni, protože pacient v tu dobu nevykazoval příznaky eboly.
Na dotaz, proč zdravotnický personál nemocnice poslal nakaženého domů bez lékařského vyšetření, odpověděl: „pokud pacient řekne, že byl v Libérii nebo jiné západoafrické zemi, měl by to být pro lékaře jasný signál nebezpečí. Bohužel v tomto případě to nevyšlo. Je to poučení. A doufejme, že se to už nestane." (zdroj NBC News).

Americké CDC varuje: do začátku roku 2015 až 1,4 milionu nakažených ebolou

Kritika amerického prezidenta

Celý případ začíná přerůstat do politické roviny. Kritici Baracka Obamy připomínají jeho nedávná slova k problému s ebolou:

„Šance na vypuknutí epidemie eboly ve Spojených státech jsou "extrémně nízké,"
„USA spolupracují s africkými úřady na zvýšení kontroly na letištích, aby se někdo s virem nedostal na palubu letadla do Spojených států."
„V nepravděpodobném případě, že by se někdo s Ebolou dostal k našim břehům, jsme přijali opatření a jsme připraveni i doma.
„Spolupracujeme s nemocnicemi, abychom se ujistili, že jsou připraveny, a aby zajistily, že naši lékaři, naše sestry a náš zdravotnický personál jsou vyškoleni, jsou připraveni a jsou schopni se vypořádat s případným možným nebezpečím.“

Urychlí se vývoj a výroba antivirotika

V západní Africe padlo ebole za oběť více jak 3338 lidí, bylo potvrzeno 7178 nových případů v Sierra Leona, Libérii a Guinei. Podle Světové zdravotnické organizace 70 procent nakažených zemřelo.
Svět a americkou veřejnost vcelku doteď nezajímal osud nakažených a počty mrtvých v Africe. O tom jsme psali v článku Ebola! Směšná panika nebo děsivá ignorance? Obojí. Teď se nebezpečí přesunulo na americké území a v zemi zavládla panika především na sociálních sítích. 

Psali jsme také:

Těchonín - místo pro boj s ebolou v Česku

Rada bezpečnosti OSN: epidemie eboly v Africe je "hrozbou pro mezinárodní mír a bezpečnost"

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.