Virus ptačí chřipky na drůbežích farmách v Holandsku - vzrostou ceny vajec a kuřecího masa?

Virus ptačí chřipky na drůbežích farmách v Holandsku - vzrostou ceny vajec a kuřecího masa?
Autor fotografie: Wikipedia|Popisek: Drůbeží farma
21 / 11 / 2014, 15:15

21.11.2014 / Tamější vláda dnes oznámila, že byla zjištěna vysoce virulentní nákaza ptačí chřipkou na další, již třetí farmě. Byl vydán veterinární zákaz přepravy vajec a kuřecích výrobků po celém Holandsku.
Zdroj: REUTERS

Zatímco se snad podařilo zastavit další šíření viru eboly, Evropu obchází další strach z neustálého šíření viru ptačí chřipky H5N8, psali jsme v článku Světová zdravotnická organizace varuje: nový druh ptačí chřipky v Evropě.

Holandská vláda nařídila karanténu na všech postižených farmách až do okruhu 10 kilometrů od místa nákazy a už bylo utraceno přes 203 tisíc kusů drůbeže. Poslední hlášení je z kuřecí farmy v Kamperveenu na severu země, a to ve vzdálenosti přes 100 km od dvou ohnisek nákazy. 

Ne celém území platí zákaz přepravy kuřat, vajec a drůbežích produktů, což ochromilo zpracovatelský průmysl, který zaměstnává desítky tisíc pracovníků. 

V Holandsku je kolem dvou tisíc firem se 100 miliony kuřat, roční produkce vajec je více než 10 miliard, z toho 6 miliard vajec je určeno na export. Veterinární opatření by mohlo vést k nedostatku kuřecího masa a vajec v EU, protože právě Holandsko je jejich největším dodavatelem. 

Psali jsme také:

Analýza dat z mobilních telefonů může zastavit šíření virových nemocí

Zranitelnost západního světa odhalila ebola

 

Tagy článku