Virus Zika je přenositelný sexem

Virus Zika je přenositelný sexem
Autor fotografie: Dollar Photo Club|Popisek: Ilustrační foto
03 / 02 / 2016, 11:30

První známý případ přenosu viru Zika viru Spojených státech byl zaznamenán v úterý v Texasu. Místní zdravotní úředníci uvedli, že k přenosu došlo pravděpodobně při sexe a ne komářím kousnutím.

Toto oznámení přišlo den poté, co Světová zdravotnická organizace prohlásila virus Zika za mezinárodní ohrožení veřejného zdraví.

Virus spojený s vážnou vrozenou vadou u tisíců dětí v Brazílii, se rychle šíří Amerikou a úředníci v úterý vyjádřili obavy, že virus mohl zasáhnout Afriku a Asii. Původní teorie o šíření viru Zika počítala s kousnutím komára rodu Aedes, takže sexuální styk jako způsob přenosu je potencionálně alarmujícím vývojem.

Americké centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) potvrdilo, že to je první americký případ nakažení virem Zika u člověka, který necestoval do zahraničí v době současné epidemie. Oznámil to ředitel CDC Dr. Tom Frieden na svém Twitteru.

CDC nicméně způsob přenosu viru zatím nezkoumalo. Mužům cestujícím do oblastí s rizikem výskytu viru ZIKA centrum doporučuje používat kondomy, těhotné ženy by se měly vyhnout kontaktu se spermatem osob vystavených riziku setkání s virem.

Nakažená osoba měla sexuální styk s někým, kdo cestoval do Venezuely.

Virus byl hlášen již ve více než 30 zemích a je spojován s mikrocefalií, díky které mají nakažené děti mimořádně malé hlavy a nesprávně vyvinutý mozek.

Zdroj: Reuters

 

Tagy článku