Virus Zika zabíjel ve Venezuele a už je i v Číně

Virus Zika zabíjel ve Venezuele a už je i v Číně
Autor fotografie: Dollar Photo Club|Popisek: Ilustrační foto
12 / 02 / 2016, 09:15

Tři lidé zemřeli ve Venezuele na zdravotní komplikace spojené s virem Zika, řekl prezident Nicolas Maduro.

Noviny Correo Del Orinoco ve čtvrtek informovaly, že ve Venezuele je už 319 potvrzených případů viru Zika. Zpráva o venezuelských úmrtích se objevuje v době, kdy národy Latinské Ameriky bojují s virem, který podle všeho způsobuje poškození mozku u dětí. Zika vzbuzuje pozornost vzhledem ke znepokojivému spojení mezi virem a mikrocefalií, neurologickou poruchou, díky které se děti rodí s abnormálně malým hlavami. To způsobuje vážné vývojové problémy a v některých případech i smrt.

Virus Zika je flavivirus patřící do stejné rodiny jako žlutá zimnice, West Nile, chikungunya a horečka dengue. Ale na rozdíl od některých z těchto virů, neexistuje žádná vakcína, nebo lék k léčbě infekce.

Minulý týden americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí ohlásilo první případ místně získaného viru Zika v USA. Podle všeho se jednalo o přenos sexem, a ne více obvyklým způsobem, tedy komářím kousnutím.

Nejvíce případů nakažením virem Zika hlásí Brazílie, což budí velké obavy vzhledem k tomu, že tato země pořádáná letní olympijské hry v srpnu 2016. Světová zdravotnická organizace vyhlásila na šíření mikrocefalie globální zdravotní nouzi. 

Před dvěma dny byl potvrzen první výskyt Ziky v Číně.

Zdroj: CNN

Tagy článku