Popisek: Ilustrační foto
Vědci z Brazilského zdravotního výzkumného institutu objevili aktivní stopy viru zika ve vzorcích slin a moči dvou nakažených pacientů.
V pátek o tom informovaly agentury Reuters a AP. Přestože vzorky obsahovaly aktivní vir, možnost přenosu nákazy skrze tyto tělní tekutiny podle lékařů není prokázána a bude předmětem dalšího zkoumání. Zatím bylo potvrzeno, že se nákaza může šířit krví a pohlavním stykem. Zdroj: theguardian.com
Někteří vědci jsou přesvědčeni, že přítomnost viru ve slinách je podobná jako u horečky dengue, která je také přítomna v tělních tekutinách, ale nemůže být jimi přenášena.
Virus zika způsobuje horečku zika, která se kromě vysokých teplot projevuje také vyrážkou a bolestí hlavy i kloubů. Vysoké riziko představuje pro těhotné ženy, jejichž dětem může způsobit těžkou vývojovou poruchu mikrocefalii. Proti onemocnění neexistuje lék, brazilská vláda usiluje o urychlený vývoj vakcíny. Virus byl poprvé objeven v roce 1947 u opic v pralese Zika nedaleko Entebbe v Ugandě. První případy nákazy člověka byly hlášeny v Nigérii roku 1954.
Infekci virem zika už podlehli v jihoamerické Kolumbii nejméně tři pacienti. Oproti původním informacím se tak ukazuje, že jde o nemoc, která může působit fatální zdravotní problémy nejen u lidských plodů, ale i u již narozených dětí a dospělých. Zdroj: novinky.cz
Brazílie potvrdila případ nákazy virem zika také transfúzí krve. Informovala o tom agentura Reuters. Zatím existovalo pouze podezření, že se tento virus může krví přenášet, kvůli čemuž už USA minulý týden zakázaly dárcovství krve pro lidi, kteří byli virem zika nakaženi.
České ministerstvo zahraničí upozorňuje na významně se zvyšující počet osob, které byly v Mexiku v poslední době nakaženy virem zika. MZV proto doporučuje zejména těhotným ženám a dětem důkladně zvážit, nejlépe odložit, cestování do této země. Pokud není možné cestu odsunout, MZV doporučuje konzultovat nejlepší postup se svým lékařem. MZV důrazně radí všem cestovatelům vyhýbat se nejpostiženějším oblastem a dbát preventivních opatření jako je používání repelentů, moskytiér a nošení oblečení s dlouhými rukávy i nohavicemi.
Země postižené virem zika by měly těhotným ženám kvůli ohrožení vývoje plodu umožnit bezpečný potrat. Vyzval k tomu dnes vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn. Státy by podle něj měly také distribuovat antikoncepční prostředky. V této situace je zvlášť důležité, aby ženám nebyla upírána lidská práva a aby mohly svobodně rozhodovat o svém těhotenství, uvedl komisař v Ženevě. (Zdroj: ČTK)
Vyšší teploty umožňují snadnější šíření viru prostřednictvím komárů druhu Aedes aegypti. Už v minulosti přispěly k podobným epidemiím i jiné než čistě biologické faktory. Klíčovou roli sehrálo také počasí, stejně jako ekonomické podmínky, cestování, používání klimatizace nebo kontrola komárů. Do hry vstupuje dokonce i jev El Niňo. Zdroj: relax.lidovky.cz