Vitásková dostala za kauzu elektráren v Chomutově 8,5 roku vězení

Vitásková dostala za kauzu elektráren v Chomutově 8,5 roku vězení
22 / 02 / 2016, 11:45

Soudní monstrproces s šéfkou ERÚ Alenou Vitáskovou má za sebou první dějství

Brno (ČTK) - Brněnský krajský soud dnes poslal na 8,5 roku do vězení s ostrahou předsedkyni Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alenu Vitáskovou za to, že dvě solární elektrárny v Chomutově dostaly od úřadu neoprávněně licence pro provoz.  Protože jim byly uděleny v roce 2010, získali jejich majitelé výhodnou výkupní cenu za elektrickou energii ze solárních elektráren dodanou do veřejné sítě. Vitásková podle soudu vytvořila podmínky, aby mohly zůstat v provozu. Své pochybení v minulosti ostře opakovaně odmítla. Elektrárny patří synům miliardáře a podnikatele ve strojírenském průmyslu Zdeňka Zemka st. Vinno je i dalších devět obžalovaných, kterým soud udělil tresty v rozmezí 5,5 až deset let vězení a také milionové pokuty.

Rozsudek je nepravomocný. V případě, že bude Vitásková odsouzena pravomocně, skončí v čele Energetického regulačního úřadu bez ohledu na současný spor o to, jestli spadá pod zákon o státní službě. Podle energetického zákona totiž pravomocným odsouzením za úmyslný trestný čin (nebo nedbalostní, který souvisí s výkonem veřejné funkce) přestane splňovat podmínky, které tento zákon stanoví pro předsedu ERÚ.

Chystají se tedy vládní šachy, které by úplně změnily poměry v energetice? A ohrozí to naši bezpečnost?

Nejprve je potřeba se podívat na vládní průšvihy za poslední dva roky. Obnovitelným zdrojů se zřejmě protiprávně vyplácí 42 miliard korun ročně, jaderná elektrárna Dukovany nefunguje už několik měsíců, kvůli falešným revizním zprávám nefungoval ani Temelín, zažili jsme nedostatek uhlí, prolomení těžebních limitů byla katastrofa, hrozilo bezprecedentní zdražení plynu i elektřiny. Ve všech těchto případech obstáli státní úředníci nezávislí na vládě a zklamala vláda.

Podle energetického analytika, který si nepřál zveřejnit své jméno je cíl jasný: „Úředníci typu paní Vitáskové nebo paní Drábové nekryjí vládě záda, ale chovají se nezávisle, proto je potřeba je vyměnit za poslušné. Ale bude to obrovský zásah do energetické bezpečnosti České republiky a do naší pověsti do zahraničí. Evropská unie i USA už vysílají varovné signály skoro rok. Rozhodně se nechystá nic pozitivního.“

K celému obvinění se před nedávnem (16.1.2016) vyjádřil i Zdeněk Jemelík ve svém článku "DRAMA “DRZÉ HOLKY NA ZABITÍ” SE BLÍŽÍ VYVRCHOLENÍ", který vyšel na jeho bloggu (//www.jemelikzdenek.cz) a na webu spolku Šalamoun (www.spoleksalamoun.com) . V zajímavém článku se mj. uvádí:

"Aby měli její protivníci jistotu, že se jí skutečně zbaví, přišly ke slovo prostředky trestního práva. První trestní stíhání nepřímo souvisí se selháním bývalého vedení ERÚ, za jehož působení vydal ERÚ o silvestrovské noci v r.2010 dvě licence k provozování fotovoltaických elektráren v majetku rodinného klanu “slováckého miliardáře” Zdenka Zemka. V té době Alena Vitásková asi ještě ani netušila, že bude v ERÚ působit. Trestní stíhání vyústilo v soudní monstrproces u Krajského soudu v Brně (//www.jemelikzdenek.cz/2015/12/kauza-vitaskova-v-souvislostech.html), v němž Alena Vitásková spolu se svou podřízenou Michaelou Schneidrovou sdílí lavici obžalovaných s osmi lidmi, na jejichž údajné trestné činnosti se nemohla podílet, i kdyby chtěla. Na spojení věcí doplácejí obě dámy výrazným navýšením nákladů na obhajobu, ztrátami času a dlouhodobým vystavením stresu. Bývalí šéfové ERÚ jsou v pohodě a vystupují jako svědci obžaloby.Po jejich odpovědnosti za dění z 31.prosince 2010 se orgány činné v trestním řízení nepídí, ač by k tomu asi byl důvod."

Zdroj: ČTK, redakce

Tagy článku

-->