Vítězem ,,čínské šarády" je prezident Zeman

Vítězem ,,čínské šarády&quote; je prezident Zeman
Autor fotografie: redakční databáze|Popisek: Miloš Zeman
26 / 04 / 2016, 19:30

Debaty okolo nedávné návštěvy čínského prezidenta zdaleka neutichly. Už teď je ale morálním vítězem prezident Zeman.

Komentář

Od návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga sice uplyne za chvíli měsíc, přesto má jeho třídenní pobyt ještě teď dozvuky ve veřejném prostoru. Některé ohlasy, které se postavily proti návštěvě nejvyššího čínského představitele, hraničily až s hysterií. Ty líčily čínskou návštěvu jako ,,automatické" obrácení kormidla na východ a tím pádem i ,,automatické" zpřetrhání euroatlantických svazků. Proč ale ona hysterie a komu vlastně slouží?

Prezident Zeman primárně pozval čínského prezidenta za byznysovými účely, čínské firmy v prostoru bývalého východního bloku začínají masově investovat a také u nás provedly významné obchodní akvizice. Proti tomu se však ihned postavily síly spojené s tzv. pražskou kavárnou, čili Karlem Schwarzenbergem, který je jejím neformálním lídrem.

Tito lidé se ani tři roky po prezidentské volbě nesmířili s tím, že se bývalý ministr zahraničí nestal prezidentem. Využívají téměř každého Zemanova kroku, aby mu to v zastřené formě připomněli a jeho pozici oslabili. Proto také návštěva čínského prezidenta na ně zapůsobila jako červený hadr na býka. Ihned obvinili Zemana z toho, že se zaprodal východu a z jedné návštěvy čínského představitele po letech usuzují, že se kormidlo české zahraniční politiky stáčí povážlivě na východ.

A nezapomněli přitom vytáhnout tibetskou kartu, která měla původní účel návštěvy přebít a Zemana v očích veřejnosti ,,kompromitovat", že se o ní vůbec nezmínil. Což přitom mimochodem udělal. Je zajímavé, že lidé, kteří nyní operují s Tibetem jako argumentem, se do té doby, než přijel do ČR čínský prezident o něj vůbec nezajímali a nyní se z nich stali přední odborníci na tibetskou otázku.

Tzv. pražská kavárna a s ní spojení někteří bývalí politikové Strany zelených, jako např. Martin Bursík, vnímají v souvislosti s Čínou pouze a jen Tibet, nevidí jinou rovinu návštěvy čínského prezidenta, která může být ekonomicky prospěšná pro naši zemi i pro podnikatele. Nemusíme s politikou Číny vůči Tibetu souhlasit, ale vždy je to  vnitřní věcí suvérenního státu, jímž Čína dozajista je.

Pokud mají protizemanovské síly tak dojemnou starost o lidská práva ve světě, proč například nemluví o Barmě, kde jsou jasně porušována lidská práva a dochází k upalování muslimů ze strany většinových buddhistů, které má mnohdy až genocidní charakter? Protože o tom Zeman ještě nemluvil a nepozval barmské představitele do Prahy.

Uměle vyvolaná hysterie kolem jedné návštěvy, navíc významné, je zcela zbytečná. Má za cíl podkopat autoritu prezidenta Zemana a vytvořit ve veřejném prostoru vhodné podhoubí pro to, aby favorizovaly možného Zemanova protikandidáta při příští prezidentské volbě, který by byl názorově poplatný pražské kavárně. A naopak umlčely hlasy blízké Zemanovi.

Nemusíme mít Zemana rádi, ale čínskou návštěvu si obhájil se ctí. Proto je také morálním vítězem této nedůstojné frašky.

Tagy článku