Vítězem ,,čínské šarády" je prezident Zeman

Vítězem ,,čínské šarády&quote; je prezident Zeman
Autor fotografie: redakční databáze|Popisek: Miloš Zeman
26 / 04 / 2016, 19:30

Debaty okolo nedávné návštěvy čínského prezidenta zdaleka neutichly. Už teď je ale morálním vítězem prezident Zeman.

Komentář

Od návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga sice uplyne za chvíli měsíc, přesto má jeho třídenní pobyt ještě teď dozvuky ve veřejném prostoru. Některé ohlasy, které se postavily proti návštěvě nejvyššího čínského představitele, hraničily až s hysterií. Ty líčily čínskou návštěvu jako ,,automatické" obrácení kormidla na východ a tím pádem i ,,automatické" zpřetrhání euroatlantických svazků. Proč ale ona hysterie a komu vlastně slouží?

Prezident Zeman primárně pozval čínského prezidenta za byznysovými účely, čínské firmy v prostoru bývalého východního bloku začínají masově investovat a také u nás provedly významné obchodní akvizice. Proti tomu se však ihned postavily síly spojené s tzv. pražskou kavárnou, čili Karlem Schwarzenbergem, který je jejím neformálním lídrem.

Tito lidé se ani tři roky po prezidentské volbě nesmířili s tím, že se bývalý ministr zahraničí nestal prezidentem. Využívají téměř každého Zemanova kroku, aby mu to v zastřené formě připomněli a jeho pozici oslabili. Proto také návštěva čínského prezidenta na ně zapůsobila jako červený hadr na býka. Ihned obvinili Zemana z toho, že se zaprodal východu a z jedné návštěvy čínského představitele po letech usuzují, že se kormidlo české zahraniční politiky stáčí povážlivě na východ.

A nezapomněli přitom vytáhnout tibetskou kartu, která měla původní účel návštěvy přebít a Zemana v očích veřejnosti ,,kompromitovat", že se o ní vůbec nezmínil. Což přitom mimochodem udělal. Je zajímavé, že lidé, kteří nyní operují s Tibetem jako argumentem, se do té doby, než přijel do ČR čínský prezident o něj vůbec nezajímali a nyní se z nich stali přední odborníci na tibetskou otázku.

Tzv. pražská kavárna a s ní spojení někteří bývalí politikové Strany zelených, jako např. Martin Bursík, vnímají v souvislosti s Čínou pouze a jen Tibet, nevidí jinou rovinu návštěvy čínského prezidenta, která může být ekonomicky prospěšná pro naši zemi i pro podnikatele. Nemusíme s politikou Číny vůči Tibetu souhlasit, ale vždy je to  vnitřní věcí suvérenního státu, jímž Čína dozajista je.

Pokud mají protizemanovské síly tak dojemnou starost o lidská práva ve světě, proč například nemluví o Barmě, kde jsou jasně porušována lidská práva a dochází k upalování muslimů ze strany většinových buddhistů, které má mnohdy až genocidní charakter? Protože o tom Zeman ještě nemluvil a nepozval barmské představitele do Prahy.

Uměle vyvolaná hysterie kolem jedné návštěvy, navíc významné, je zcela zbytečná. Má za cíl podkopat autoritu prezidenta Zemana a vytvořit ve veřejném prostoru vhodné podhoubí pro to, aby favorizovaly možného Zemanova protikandidáta při příští prezidentské volbě, který by byl názorově poplatný pražské kavárně. A naopak umlčely hlasy blízké Zemanovi.

Nemusíme mít Zemana rádi, ale čínskou návštěvu si obhájil se ctí. Proto je také morálním vítězem této nedůstojné frašky.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace