Vláda dnes bude řešit postavení šéfky ERÚ Vitáskové

Vláda dnes bude řešit postavení šéfky ERÚ Vitáskové
Popisek: Spor o to, zda Vitásková spadá nebo nespadá pod služební zákon, je o tom, jestli bude vyšetřována i nadále ze své funkce, nebo bude muset odstoupit
08 / 02 / 2016, 07:45

Na dnešním jednání se vláda bude opět věnovat postavení vedení Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Členové vlády nejsou schopni se shodnout, pod jaký zákon spadá ředitelka úřadu, Alena Vitásková. Podle ministerstva vnitra by měla podléhat služebnímu zákonu, naopak ministerstvo průmyslu a obchodu chce dnes na vládě argumentovat proti.

Spor o to, zda na předsedkyni ERÚ pohlížet z hlediska služebního zákona, je poměrně dost zásadní. Pokud by se vláda přiklonila k názoru ministerstva vnitra, znamenalo by to, že by musela být Alena Vitásková vyšetřována mimo služební poměr.

Vitásková byla obviněna z nezákonného udělení licencí dvěma solárním elektrárnám na Chomutovsku Saša-sun a Zdeněk-sun. Podle žalobce Radka Mezlíka kvůli šéfce ERÚ údajně mohly vzniknout miliardové škody, a proto pro ni v prosinci navrhnul devítiletý trest odnětí svobody.

Vitásková kromě této kauzy také čelí obvinění z trestného činu porušení povinnosti při správě cizího majetku a trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby. K tomu mělo dojít tím, že jmenovala jako místopředsedkyni ERÚ bývalou vrchní státní zástupkyni Renátu Veseckou.

Stranický kolega Miliana Chovance, ministr průmyslu a obchodu, Jan Mládek (oba ČSSD) se ale domnívá, že vedení ERÚ pod služební zákon nespadá. V tomto duchu také předkládá materiál na dnešní jednání vlády.

Podle ministerstva průmyslu a obchodu v mezidobí od 1.1.2016 do 31.7.2017 je možno na předsedu (jakož i místopředsedy ERÚ) pohlížet jako na osoby, které nejsou ve státní službě a aplikovat na jejich postavení platné a účinné ustanovení zákona o státní službě, které výslovně vylučuje člena Rady ERÚ z působnosti zákona o státní službě, neboť předseda je nyní statutárním zástupcem ERÚ a i do budoucna má být jako člen Rady výslovně vyloučen z působnosti zákona o státní službě.

Mládek tedy navrhuje překlenout uvedený nesoulad tímto výkladem. Dle názoru ministerstva průmyslu a obchodu nezamýšlel zákonodárce podřadit vedení ERÚ pod režim zákona o státní službě. 

Vitásková zatím čelí obvinění ze své funkce.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.