Vláda nechce řešit problematiku radikalizace islámu – zamítla novelu zákona o církvích

Vláda nechce řešit problematiku radikalizace islámu – zamítla novelu zákona o církvích
Autor: DABIQ|Popisek: DABIQ / magazín IS
06 / 05 / 2015, 13:45

Dnes vládní kabinet zamítl novelu zákona o církvích, která měla zpřísnit pravidla při zakládání náboženských škol či provozování duchovní služby ve věznicích a armádě. Povolení podobných aktivit mělo předcházet závazné stanovisko bezpečnostních složek.

Novela reflektovala obavu z šíření extrémismu a terorismu - náboženské instituce totiž v zahraničí fungují například jako náborová střediska Islámského státu.

To, zda církev představuje nebo nepředstavuje bezpečnostní hrozbu, měla podle novely hodnotit BIS, Vojenské zpravodajství, Úřad pro zahraniční styky a informace a Policie ČR. Bezpečnostní složky měly následně vydat závazné stanovisko, zda příslušná církev neohrožuje zahraničně politický zájem České republiky nebo veřejný pořádek a národní bezpečnost.

Poslanecký návrh měl za cíl včas rozpoznat a eliminovat případné snahy získávat přes náboženské instituce například rekruty teroristické skupiny nazývané Islámský stát. Bojovat na straně IS v Iráku a Sýrii se z Evropy vydalo již několik tisíc lidí, další se radikalizují a zůstávají jako bezpečnostní hrozba ve svých zemích. Veškeré aktivity IS se přitom odehrávají právě pod rouškou náboženského učení a IS využívá k šíření svých myšlenek vzdělávací instituce, knihovny, apod.

Vláda ale dnes podobnou „lustraci“ zamítla s tím, že by opatření bylo diskriminační vůči církvím. Na druhou stranu konstatovala, k takovému vyhodnocování již dochází. Proti se stavělo především ministerstvo kultury, která má pod sebou také problematiku náboženských organizací v ČR a ministr pro lidská práva a menšiny Jiří Dienstbier. Naopak bezpečnostní orgány neměly k novele žádné výhrady.

„Riziko náboženských radikálů roste všude ve světě a my na to musíme reagovat. Vláda před tím strká hlavu do písku. Bezpečnostní kontrolu rizikových církví by měl provádět např. BIS, Vojenské zpravodajství nebo policie,“ říká za poslance předkladatel novely Marek Černoch (Hnutí Úsvit).

Poslanci doufají, že jejich záměr podpoří kolegové v Poslanecké sněmovně při projednávání novely zákona o církvích v dolní komoře.

„Vláda si ve stanovisku protiřečí. V jednom bodě říká, že bychom tím omezovali náboženské svobody, ve druhém pak, že podobné hodnocení se již provádí. My chceme, aby hodnocení bylo povinné a závazné. Myslím, že poslanci ve Sněmovně náš záměr pochopí,“ uzavírá Marek Černoch.

A jaké jsou další názory na zamítnutí novely?

„Vláda cpe hlavu do písku a chová se přesně tak, jak by se zodpovědní politici chovat neměli. Pokud je zde možnost zneužití víry pro prosazení extrémistických politických názorů, měli konat,“ řekl docent Martin Konvička z Jihočeské univerzity a představitel iniciativy Islám v ČR nechceme.

„Domnívám se, že vláda chce udělat vše pro to, aby se naše země se změnila v zemi muslimskou a ženy přestaly mít jakákoliv práva,“ řekla rozčílená bývalá poslankyně Jana Volfová redakci.

Podle zákona o církvích a náboženských společnostech mají registrované církve, tedy i například Ústředí muslimských obcí, zvláštní práva:

  • vyučovat náboženství na státních školách 
  • pověřit osoby vykonávající duchovenskou činnost k výkonu duchovenské služby v ozbrojených silách České republiky, v místech, kde se vykonává vazba, trest odnětí svobody, zabezpečovací detence, ochranné léčení a ochranná výchova,
  • konat obřady, při nichž jsou uzavírány církevní sňatky 
  • zřizovat církevní školy
  • zachovávat povinnost mlčenlivosti duchovními v souvislosti s výkonem zpovědního tajemství nebo s výkonem práva obdobného zpovědnímu tajemství.

Podmínkou však je, že musí shromáždit podpisy nejméně 1 promile občanů ČR nebo cizinců s trvalým pobytem starších 18 let. Podle sčítání lidu z roku 2011 musí tedy získat alespoň 10 437 podpisů. Jejich povinností je také každoročně zveřejňovat výroční zprávu.

Ze statistik ČSÚ se v roce 2001 hlásilo k islámu pouze 3 700 osob. V ČR má nejvýznamnější zastoupení římskokatolická církev, s více než milionem věřících (10% všech obyvatel, zdroj: ČSÚ)

O problematice jsme psali v září loňského roku v článku "Čeští muslimové chtějí výuku islámu na státních školách"

Psali jsme také:

Poslanec Úsvitu Lank: Evropany v IS střílet nemůžeme, ale zavřeme je

Veterán z Afghánistánu: Češi ve službě IS? I spekulace je ostuda!

Islámský stát před branami: Zavřeme?

Pravá tvář českého islámu? Domácí násilí a mnohoženství. Bude i to součástí výuky na školách?

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace