Vláda nepodpoří návrh Úsvitu na stavění záchytných center mimo ČR

Vláda nepodpoří návrh Úsvitu na stavění záchytných center mimo ČR
14 / 12 / 2015, 14:00

Návrh je zmatečný a protiústavní, navíc není v souladu s mezinárodním právem ani se závazky Česka vůči EU.

Vláda podle očekávání ve Sněmovně nepodpoří předlohu opozičního Úsvitu, podle níž by Česko mohlo zřizovat záchytná centra pro migranty v zemích jejich původu, hlavně v Sýrii a Africe. O rozhodnutí kabinetu ČTK informoval mluvčí Strakovy akademie Martin Ayrer. 

Do záchytných center v zahraničí by úřady podle návrhu přesídlovaly cizince, kteří pobývají v Česku neoprávněně, nebo byli do tuzemska přesunuti v rámci kvót pro přerozdělování uprchlíků. Střediska by zřizovalo ministerstvo vnitra na základě smluv s příslušnými zeměmi. Vnitro by do center mohlo z Česka přesídlovat migranty, s nimiž by se v nich vedlo azylové řízení. Lidé, kteří by azyl získali, by úřady vrátily do Česka, ostatní by byli vyhoštěni.

Problém migrace vyžaduje společný postup celé Evropské unie a vláda nepokládá za smysluplné, aby se Česko pouštělo do tak nákladných projektů, jako je navrhované zřízení detenčních center v zemích severní Afriky a Blízkého východu, stojí ve stanovisku kabinetu.

O nedomyšlenosti záměru svědčí podle dokumentu pro ministry už samotný název návrhu zákona, "o detenčních centrech pro nelegální migranty v cizích státech". Je možné vykládat jej i tak, že nepojednává o záchytných střediscích v cizích státech, ale o migrantech, kteří se nalézají v zahraničí.

Zdroj: ČTK

 

Tagy článku