Vláda neschválila protiteroristická opatření jako na Slovensku.

Vláda neschválila protiteroristická opatření jako na Slovensku.
13 / 01 / 2016, 17:00

Česká vláda ve Sněmovně nepodpoří návrhy opozičního Úsvitu na zpřísnění protiteroristických opatření. Přitom se jedná se o převzetí těch opatření, která již byla přijata na Slovensku.Jsou prý v rozporu s ochranou lidských práv.

Většina evropských států novelizuje zákony pro boj s terorismem, ale Česká republika ne. Proč? Hnutí Úsvit- Národní koalice vydalo k postoji české vlády následující stanovisko:

"Vláda dnes svým negativním stanoviskem k našemu zákonu proti terorismu ukazuje, že odmítá přijímat jakákoli opatření proti terorismu, i proti migrační krizi. Návrh Úsvitu je převzetím protiteroristických opatření ze Slovenska, kde byla přijata ve zrychleném řízení. Jedná se konkrétně o automatickou vazbu pro podezřelé z terorismu, trestní odpovědnost právnických osob za podporování terorismu a rozšíření trestného činu podpory terorismu i na financování aktivit, které nepřímo s terorismem souvisí. Jinými slovy trestná bude jakákoli pomoc teroristům, nejen dodávka bomb a zbraní, ale například i poskytnutí zázemí nebo nefinanční podpory.  

Vláda nepochopitelně označuje zákon za protiústavní a v rozporu s Evropskými předpisy přesto, že byl na Slovensku bez problému přijat.

„Stanovisko vlády je čistě účelové. Vláda ani nekritizuje samotná opatření, ale hledá zástupné pseudo-důvody. Nečinnost vlády v boji proti terorismu ohrožuje bezpečnost ČR,“ řekl poslanec bezpečnostního výboru Martin Lank."

Zajímavé je, že poslanci Úsvitu svůj návrh převzali z již schváleného slovenského protiteroristického zákona a přitom vládní legislativci tvrdí, že tento návrh je protiústavní a v rozporu s Evropským právem. Lze z toho usuzovat, že je slovenský protiteroristický zákon také v rozporu s legislativou, alespoň podle českých vládních úředníků? Zřejmě ano. Poznámka redakce

Ve svém stanovisku poslanci uvádí na adresu vlády ČR:

"Lze uzavřít, že se vláda zpronevěřila svému ústavnímu úkolu poskytovat parlamentu odborná stanoviska. Místo toho se snaží doslova za každou cenu účelovými argumenty shodit ze stolu předlohu, která je recepcí slovenských vládních návrhů zákonů. Lze mít za to, že se tak česká vláda nepřímo vymezuje proti slovenské vládě, která vládne smysluplněji a hájí zájmy lidu. Česká vláda tak efektivně pošlapává principy spolupráce V4."

Slovenští poslanci schválili balík protiteroristických zákonů

Podobné rozdílné postoje mezi českou a slovenskou vládou jsou evidentně i v otázce přijímání uprchlíků, na což poukazovala i některá česká média v souvislosti s hackerským útokem na soukromý email předsedy vlády. Poznámka redakce

 

Tagy článku

-->