Vláda odvolala šéfa ÚZSI Jiřího Šaška

Vláda odvolala šéfa ÚZSI Jiřího Šaška
Autor fotografie: Public domain https://en.wikipedia.org/wiki/File:Logo_%C3%9AZSI.gif|Popisek: ÚZSI
16 / 05 / 2018, 20:00

Vláda dnes odvolala šéfa ÚZSI (civilní rozvědky) generála Jiřího Šaška. Nahradit by ho mohl například ministr vnitra v demisi Lubomír Metnar.

Co stojí za odvoláním Šaška? V Úřadu pro zahraniční styky a informace, tuzemské rozvědce, probíhá vyšetřování. Jde o půl miliardy korun. Ty rozvědka investovala do svých krycích firem, jsou ovládány lidmi ze služby – často pod falešnou identitou. Oznámení podal sám ředitel služby. Peníze prý neskončily tam, kde měly, ale na účtech jiných soukromých firem. Sám je však schválil.

psali jsme: Agenti ÚZSI zřejmě sledovali na Chovancovo přání Babiše s rodinou ve Francii

Deníku MF DNES potvrdil odvolání Šaška ministr vnitra Lubomír Metnar (ANO) i šéf sněmovní komise pro dohled nad rozvědkou Pavel Blažek (ODS). 

„Zahájil jsem řízení o zproštení funkce ředitele civilní rozvědky. Zítřejším dnem (ve čtvrtek, pozn. red.) nabude na právní účinnosti,” řekl Metnar.

psali jsme: Exkluzivně: Rozkrytí kauzy Šuman. Odposlechy jsou důsledkem aféry Čapí hnízdo, tvrdí autor analýzy

„Ano, byl jsem o tom informován dnes panem ministrem vnitra,“ uvedl předseda sněmovní komise pro kontrolu činnosti Úřadu pro zahraniční styky a informace Pavel Blažek (ODS).

Ministr vnitra Lubomír Metnar, jenž by měl dle informací securitymagazinu.cz Šaška nahradit, už má výsledky interní kontroly k dispozici. „Z těchto dokumentů vyplývá i důvodné podezření, že se ředitel ÚZSI a někteří další příslušníci úřadu dopustili jednání, která mají znaky trestných činů proti majetku a proti pořádku ve věcech veřejných,“ stojí v dokumentu, kterým ministr vnitra v demisi Metnar odůvodnil Šaškovo postavení mimo službu.

Vyšetřování v rozvědce dozoruje státní zastupitelství. Jiří Šašek stál v čele ÚZSI od července 2014. V rozvědce pracuje od roku 2006, předtím působil u policie jako kriminalista.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Survival - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.