Vláda pokus č. 2. Do hry vstupují ČSSD a komunisté

Vláda pokus č. 2. Do hry vstupují ČSSD a komunisté
18 / 01 / 2018, 08:30

Po neúspěšném prvním pokusu, kdy Babišova vláda nezískala důvěru Poslanecké sněmovny, se chystá druhý pokus již za jiné konstelace. Babiš, jak už naznačil, bude hledat podporu u ČSSD a komunistů.

Obě strany jsou ochotné jednat o možní podpoře vlády či o přímém vstupu do ní. Musíme si uvědomit, že moc možností už Babiš v tuto chvíli nemá. Vládní ,,kartu" s ODS není možní realizovat pro deklarovaný odpor jejího vedení v čele s Petrem Fialou, koalici s SPD podporovanou KSČ vyloučil sám šéf ANO. Lidovci, stejně jako Piráti rovněž jakékoliv vládní angažmá vyloučili, což platí i u podpory vlády.

Určitá spolupráce s ČSSD a komunisty se tak vlastně nabízí jako jediné možné řešení. Vládní konfigurace by tak mohla teoreticky vypadat tak, že ČSSD by vstoupila do Babišovy vlády, kterou by podporovali komunisté. Přímé vládní angažmá komunistů, které by bylo naopak bylo podporované ČSSD, je totiž nepředstavitelné.

psali jsme: Bohuslav Sobotka je hlavním poraženým roku 2017. Babiš si ho ,,namazal" na chleba

To, co nás ale na první pohled zarazí, je názorová otočka sociálních demokratů, kteří po drtivé porážce v parlamentních volbách sebevědomě prohlašovali, že míří do opozice a o jejich možném vládním angažmá nemůže být ani řeč. ČSSD si však uvědomila jednu klíčovou věc. V opozici by při současných nízkých preferencích mohla být ještě neviditelnější, a tak vládní spolupráce by mohla alespoň realizováním rozumných či přijatelných kroků částečně zvednout popularitu této strany. Úskalím takového angažmá je ovšem osoba Andreje Babiše, pod jehož kuratelou by museli sociálnědemokratiští ministři na slovo poslouchat. A to se jim přirozeně líbit nebude. 

psali jsme: Zachraňme ČSSD. Ve straně vznikla platforma ,,rozkolníků" z Lán

Takovéto rozložení sil totiž ani nemusí vydržet celé čtyři roky. Pro ČSSD tak může být na rozdíl od roku 2013 nynější vládní spolupráce s hybatelem české politcké scény Babišem skutečným polibkem smrti. Rozhodování stranickým špičkám zvlášť před konáním jejich sjezdu opravdu nezávidím.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu:  Historie - vnímáme dějiny v souvislostech a nadhledem. Sledujte nejdůležitější okamžiky historie. S námi víte více

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.