Vláda pověřila Babiše, aby na summitu EU odmítl migrační kvóty

Vláda pověřila Babiše, aby na summitu EU odmítl migrační kvóty
Autor fotografie: pixabay.com
14 / 12 / 2017, 07:00

Vláda pověřila premiéra Andreje Babiše (ANO), aby na summitu Evropské unie odmítl kvóty pro rozdělování migrantů a vedl debatu o příčinách migrace.

V rámci jednání o brexitu, kterým se summit bude také zabývat, chce Babiš jednat i separátně s Londýnem s cílem zachovat dobré bilaterální vztahy mezi Českem a Británií. Účast na summitu v Bruselu bude Babišovou první zahraniční cestou ve funkci premiéra. Zatím neupřesnil, kdy pojede na Slovensko, kam tradičně míří první cesty českých premiérů a prezidentů.

Babiš připomněl, že summit se bude zabývat otázkami migrace, brexitu a společné evropské obrany. Problematiku migrace považuje za nejzásadnější. "Já bych chtěl zdůraznit náš názor, že bychom měli přestat řešit otázku kvót a zaměřit se na příčiny migrace. Ta hlavní jsou organizované bandy pašeráků," řekl dnes s tím, že chce o českém postoji přesvědčovat i ostatní evropské lídry.

Kvůli neplnění migračních kvót podala Evropská komise na Česko, Polsko a Maďarsko žalobu. Babiš o problému chce na summitu krátce mluvit s předsedou komise Jeanem-Claudem Junckerem, z časových důvodů ale neočekává, že by záležitost důkladně projednali. Proto se bude chtít dohodnout s Junckerem a s eurokomisařem pro vnitro Dimitrisem Avramopulosem na schůzkách po Novém roce, kde by o věci mluvili.

Jednání o brexitu bude podle Babiše také důležité, a to i z toho důvodu, že Praha má s Londýnem tradičně dobré vztahy. "Uvidíme, jak to dopadne, k jaké dohodě dospějí členské státy," řekl premiér. Česko podle něj chce s Brity jednat i bilaterálně.

Babiš řekl, že jeho cesta do Bruselu znamená odklonění od zvyku, že čeští premiéři se po nástupu do funkce nejdříve vydávali na Slovensko. "Myslím, že Evropská rada je důležitá, chceme být v Evropě aktivnější," komentoval to. K tomu, kdy by se mohl na Slovensko vydat, se blíže nevyjádřil. Zmínil se pouze o tom, že další z jeho zahraničních cest by mohla vést 26. ledna do Budapešti na summit visegrádské skupiny tvořené Českem, Slovenskem, Maďarskem a Polskem. Podle Babiše to bude záležet na tom, jestli v tu dobu bude ve funkci. Jeho vláda chce 10. ledna požádat Sněmovnu o důvěru, ostatní strany ji ale menšinovému kabinetu zatím slíbit nechtějí. I kdyby vláda důvěru nezískala, prezident Miloš Zeman už oznámil, že by Babiše pověřil i druhým pokusem o sestavení kabinetu, takže by v premiérské funkci zůstal.

V Bruselu je znát snaha vnímat Babiše jako proevropského politika
Snaha vnímat premiéra Babiše jako politika s proevropskou agendou je v Bruselu patrná před blížícím se čtvrtečním a pátečním summitem Evropské unie. Babiš, pro kterého to bude v roli předsedy vlády premiérové setkání unijních špiček, se před samotným summitem sejde také s předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem.

Tuskův blízký spolupracovník se nechal v úterý slyšet, že šéf vrcholných unijních schůzek bude chtít s Babišem diskutovat například o možnostech, jak pozitivním způsobem zapojit země Visegrádské skupiny (V4 - Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko) do rozhodování EU.

"Myslím, že kolem a kolem jsou do něj vkládána očekávání, že to s ním bude 'normální byznys', že se nebude nějak extra projevovat," řekl ČTK Balázs Jarábik, analytik bruselského střediska Nadace Carnegie. Připomněl problémy, které s unijními institucemi mají Maďarsko a Polsko. "Myslím, že Brusel už chápe, že (Babiš) je daleko víc pragmatický a na přístup 'něco za něco' zaměřený, než jaký tu měl obrázek před volbami," podotkl Jarábik a připomněl obecně euroskeptické nálady české veřejnosti.

Podle europoslankyně Babišova hnutí ANO Dity Charanzové bude pro pozici Babiše mezi evropskými lídry důležité, jaký program představí jeho vláda - což do summitu ovšem známé nebude. "Pan Babiš sám říkal, že ten program bude proevropský, to jsou věci, které je třeba vnímat," míní poslankyně, podle níž bude legitimní představit na summitu postoj nového českého premiéra k řešení migrace.

"Čeká se, s čím přijede na summit. Názory, naladění, celkový dojem, ze kterých půjde usuzovat, jak se bude Česká republika stavět k unijní politice," řekla ČTK česká eurokomisařka a někdejší členka ANO Věra Jourová.

Předseda Evropské rady a někdejší dlouholetý polský premiér Tusk podle informovaných zdrojů vnímá skupinu V4 jako v unii dlouhodobě etablovanou a produktivní značku. Visegrádské státy jsou ovšem v poslední době také často chápány jako ty země, které narušují unijní jednotu a odmítají být solidární s ostatními členskými státy bloku.

Nejvýrazněji to bylo slyšet při řešení migrační krize a setrvalém odmítání středoevropského bloku podílet se na realizaci i dalším plánování programu přerozdělování žadatelů o azyl podle kvót. Tyto kvóty ale Tusk nyní sám označuje za nefunkční a unii rozdělující.

Babiš a další premiéři V4 ovšem chtějí ve čtvrtek v Bruselu ukázat, že v migrační krizi solidární jsou. Spolu s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem a italským premiérem Paolo Gentilonim představí svůj příspěvek, celkem asi 35 milionů eur (přes 900 milionů Kč) do unijního fondu pro Afriku. EU z něj bude financovat zlepšení ochrany hranic Libye i snahu vylepšit situaci uprchlíků, kteří uvázli v této neklidné severoafrické zemi.

Podle europoslance zvoleného za ANO Petra Ježka to bude mít ale Babiš s migračním tématem v Bruselu složité. "Je obtížné najít nějaké nové téma, protože EU se té migrační agendě věnuje ze všech stran dlouho. A pokud hovoříme o pašerácích lidí, tak již přes dva a půl roku probíhá operace Sofie, která za tímto účelem byla spuštěna, takže bych řekl, že pokud to chceme nějakým zásadním způsobem ovlivnit, tak musíme přijít s nějakou zásadní myšlenkou," řekl ČTK Ježek s tím, že od Babiše zatím žádný takový návrh neslyšel.

Před Babišovou premiérskou premiérou na summitu EU ve čtvrtek a v pátek nikdo v Bruselu příliš nepřipomíná stále neukončené vyšetřování, v němž Evropský úřad proti podvodům (OLAF) prošetřuje okolnosti dotace farmě Čapí hnízdo. Jde o kauzu, kvůli které chce česká policie Babiše trestně stíhat.

Zdroj: ČTK

Nepřehlédněte na Security magazínu: Historie - vnímáme dějiny v souvislostech a nadhledem. Sledujte nejdůležitější okamžiky historie. S námi víte více

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.