Autor fotografie: screenshot Youtube|Popisek: Andrej Babiš
Novým předsedou Rady Energetického regulačního úřadu dnes vláda jmenovala Vratislava Košťála. A to poněkud překvapivě vzhledem k tomu, že dosavadnímu předsedovi doposud neskončil mandát. Vláda tak učinila ve zjevném rozporu s energetickým zákonem a ukázala tak, že Evropská komise Českou republiku šetří pro porušování evropského práva zcela oprávněně.
Košťál, kterému ke dnešnímu dni vypršelo funkční období, na které byl jmenován, byl jedním z jmen, které bylo diskutováno v souvislosti s nutností jmenovat nového člena Energetického regulačního úřadu. Security magazín v minulých dnech informoval o podpoře Košťála ze strany premiéra Babiše. Všichni tak spíše očekávali, že vláda Košťála jmenuje na nové funkční období 5 let.
Psali jsme: Košťál znovu na ERÚ?
O to bylo větší překvapení, když vláda nejenom, že Košťálovi prodloužila funkční období o další pětiletku, ale rovnou jej jmenovala předsedou Rady, která energetický úřad řídí. Dosavadnímu předsedovi Rady, Vladimíru Outratovi, totiž doposud neskončilo funkční období. Předsedou Rady měl být až do 31. července 2020.
Jmenování Košťála předsedou vzbuzuje hodně otazníků. O problematičnosti jeho osoby jsme již několikrát psali.
Psali jsme: Nová „dobrá domů“ radního Košťála?
Jmenování však provází i otázky právní. Energetický zákon totiž zcela specificky upravuje situace, kdy může být předseda odvolán z funkce. Ani jedna u Outraty nenastala. Přitom jej vláda odvolala poslední den funkčního období Košťála a v době jeho nepřítomnosti z důvodu čerpání řádné dovolené. Vláda Outratovi tedy ani v zákonem požadovaném termínu nedoručila rozhodnutí s řádným odůvodněním, kterým může být předseda odvolán.
To vše se děje v momentu, kdy Evropská komise prošetřuje porušování evropského práva ze strany ČR ve vztahu k nové úpravě energetického zákona, která zavedla kolektivní systém řízení národního energetického regulátora. Evropská komise České republice mimo jiné vyčítá, že jsou nedostatečně nastaveny záruky pro neodvolatelnost vrcholného managementu energetického úřadu. Nehledě na toto šetření vláda odvoláním předsedy Outraty porušila i v současnosti platnou a Evropskou komisí kritizovanou právní úpravu.
Zajímavé by bylo znát text rozhodnutí, kterým vláda o odvolání rozhodla. V rozhodnutí totiž musí být zcela přezkoumatelným způsobem vysvětleno, co vládu k odvolání vedlo a také o jaké právní předpisy odvolání opírá. O výklad platného práva však postup vlády opřen být nemůže. Outratovi v konečném důsledku svědčí právo případně nedostatečné rozhodnutí napadnout u soudu. Budeme mít tedy v duchu dvou policejních prezidentů i dva předsedy Rady, ukáže-li se, že vláda Outratu odvolala z funkce předsedy nezákonně?
Autor: JUDr. Veronika Petrová